Reklama

Kraj

Łoboda (KO): 17 maja wysłuchanie publiczne projektów o aborcji

Adrian Kowarzyk / PAP
Dodano: 22.04.2024
Fot. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 22.04.2024. Przewodnicząca komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw w sprawie aborcji, posłanka KO Dorota Łoboda przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 22 bm. Dorota Łoboda była gościem Studia PAP. (mr) PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada Warszawa, 22.04.2024. Przewodnicząca komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw w sprawie aborcji, posłanka KO Dorota Łoboda przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, 22 bm. Dorota Łoboda była gościem Studia PAP. (mr) PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Planujemy na 17 maja wysłuchanie publiczne wszystkich projektów o aborcji – powiedziała w poniedziałek w Studiu PAP szefowa sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. aborcji Dorota Łoboda (KO). Dodała, że w zeszłym tygodniu wniosek o wysłuchanie trafił do marszałka Sejmu.

Na 23 kwietnia wyznaczone jest posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Chodzi o dwa projekty Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi, czyli PSL i Polski 2050.

Łoboda (KO) w poniedziałek w Studiu PAP zapowiedziała, że planowane na wtorek posiedzenie komisji poświęcone będzie uchwaleniu wniosku o wysłuchanie publiczne wszystkich czterech projektów ustaw. Dodała, że w zeszłym tygodniu wniosek o takie wysłuchanie skierowała do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

“Wysłuchanie publiczne planujemy na 17 maja, żeby dać czas wszystkim organizacjom pozarządowym, obywatelkom, obywatelom i stronie społecznej, aby mogli się zgłosić. Temat jest na tyle ważny i budzący na tyle skrajne społeczne emocje, że nie wyobrażam sobie, aby pominąć wysłuchanie publiczne” – powiedziała.

Poinformowała, że zbiera opinie prawne i merytoryczne dotyczące oceny zgodności projektów z konstytucją, więc trudno na razie określić dokładny harmonogram prac komisji. Dodała, że chciałaby, aby posiedzenie odbywały się średnio co dwa tygodnie, wraz z posiedzeniami Sejmu.

Powiedziała, że jej celem jest “połączenie w jeden” wszystkich trzech projektów dotyczących legalizacji aborcji.

“Rolą tej komisji jest wypracowanie jakiegoś porozumienia. Różnimy się w ramach koalicji 15 października. Nie chodzi o to, aby przekonać PiS czy Konfederację, bo tutaj misja jest raczej stracona. Chodzi o to, aby w gronie koalicjantek i koalicjantów dogadać się, (…) byśmy wyszli z jednym projektem” – oświadczyła.

Łoboda nadmieniła, że drugim celem jest wyjście z komisji także projektu Lewicy o dekryminalizacji pomocnictwa przy aborcji. “Komisja z całą pewnością nie będzie zamrażarką dla tych projektów” – zadeklarowała.

Na początku kwietnia br. Sejm skierował cztery projekty zmian w prawie aborcyjnym do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej. Chodzi o dwa projekty Lewicy – jeden częściowo depenalizujący aborcję i pomoc w niej i drugi, umożliwiający przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia; o projekt KO zakładający, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w jej pierwszych 12 tygodniach, a także o przedłożenie Trzeciej Drogi, czyli PSL i Polski 2050, przywracające stan przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., który uniemożliwił aborcję z powodów innych niż gwałt (lub kazirodztwo i ochrona życia i zdrowia kobiety.

Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.

Cała rozmowa dostępna pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/gosc-studia-pap-dorota-loboda-ko i https://wideo.pap.pl/videos/72726/.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy