Reklama

Kraj

Lewica: bezpieczna, bezpłatna i legalna aborcja jeszcze w tej kadencji Sejmu

Aleksandra Rebelińska, Olga Łozińska/PAP
Dodano: 09.03.2024
Warszawa, 09.03.2024. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (P) i minister do spraw Równości Katarzyna Kotula (L) podczas konwencji wyborczej Lewicy pn. "Lewica walczy o prawa kobiet w Polsce", 9 bm. w Warszawie. Fot.  PAP/Rafał Guz
Warszawa, 09.03.2024. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (P) i minister do spraw Równości Katarzyna Kotula (L) podczas konwencji wyborczej Lewicy pn. "Lewica walczy o prawa kobiet w Polsce", 9 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Share
Udostępnij

Jeszcze w tej kadencji Sejmu aborcja będzie bezpieczna, bezpłatna i legalna do 12 tygodnia ciąży – zapewniły podczas sobotniej konwencji Lewicy ministry Katarzyna Kotula i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziały przygotowanie projektu wydłużającego urlop macierzyński dla mam wcześniaków.

Podczas konwencji wyborczej Lewicy ministra ds. równości Katarzyna Kotula stwierdziła, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia – podejmując decyzję, by projekty dotyczące aborcji były procedowane w Sejmie 11 kwietnia, tuż po pierwszej turze wyborów samorządowych – ukradł kobietom ich święto, dzień kobiet.

Ustawa aborcyjna w Sejmie

Kotula przypomniała, że Lewica pierwszego dnia nowej kadencji Sejmu złożyła dwa projekty ws. aborcji – dekryminalizujący aborcję i liberalizujący prawo aborcyjne. “A potem przyszedł jakiś smutny pan i powiedział, że nie teraz, że jesteśmy radykalne, że to nie jest dobry moment, że to nie są dobre emocje. My się nie poddamy i dowieziemy sprawę liberalizacji prawa aborcyjnego w tej kadencji do końca” – zapewniła.

Zdaniem ministry, kwietniowe wybory samorządowe będą o prawie kobiet do decydowania o swoim zdrowiu, ciele i życiu. Podkreśliła, że na listach Lewicy znajdą się kandydatki, które będę pilnowały praw kobiet w samorządach w całej Polsce.

Liberalizacja prawa aborcyjnego w Polsce

Również ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapewniła, że jeszcze w tej kadencji aborcja będzie bezpieczna, bezpłatna i legalna do 12 tygodnia ciąży.

Szefowa MRPiPS mówiła też o problemie mam wcześniaków. Jak przyznała, ta grupa kobiet zwróciła uwagę, że zaraz po narodzinach dziecka rozpoczął się urlop macierzyński, mimo iż przez długie tygodnie musiały przebywać w szpitalu. Postulowały one, by urlop macierzyński rozpoczął się już po zakończeniu hospitalizacji.

Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że jeszcze tej wiosny będzie gotowy projekt ustawy, który wydłuży urlop macierzyński dla mam wcześniaków albo hospitalizowanych po narodzinach.

Projekt ustawy likwidującej lukę płacową między kobietami a mężczyznami

Zapowiedziała też przygotowanie projektu ustawy likwidującego lukę płacową między kobietami a mężczyznami. Mówiła też o walce z luką emerytalną. “Nie będziemy podnosić wieku emerytalnego, ale będziemy zachęcać kobiety do tego, żeby pracowały dłużej, jeżeli mają na to ochotę. Seniorki są dziś pełne energii i potencjału. Państwo musi im po prostu pozwolić ten potencjał wykorzystać. To zrobimy, odpowiednie projekty ustaw są już szykowane” – dodała.

reb/ oloz/ drag/

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy