Reklama

Kraj

Kosiniak-Kamysz: będziemy wspierać wojsko w walce z atakami hybrydowymi; powołujemy wojska dronowe

Tomasz Szczerbicki, Szymon Bafia / PAP
Dodano: 25.05.2024
Fot. PAP/Grzegorz Momot
Limanowa, 25.05.2024. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (P-przód) i dowódca 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński (L-przód) podczas uroczystej przysięgi żołnierzy i Święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 25 bm. na Rynku w Limanowej. (ad) PAP/Grzegorz Momot
Fot. PAP/Grzegorz Momot Limanowa, 25.05.2024. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (P-przód) i dowódca 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński (L-przód) podczas uroczystej przysięgi żołnierzy i Święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 25 bm. na Rynku w Limanowej. (ad) PAP/Grzegorz Momot
Share
Udostępnij

Kierujemy 2 mld zł na walkę z atakami hybrydowymi, co ma wzmocnić bezpieczeństwo żołnierzy w działaniach przeciwko akcjom sabotażowym, w tym atakom w cyberprzestrzeni; powołujemy wojska dronowe – powietrzne, naziemne, nawodne i podwodne – zapowiedział w sobotę szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

W Limanowej (woj. małopolskie), podczas obchodów święta 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wicepremier, minister obrony narodowej mówił m.in. o dodatkowych środkach przeznczonych na walkę z atakami hybrydowymi.

“2 miliardy złotych, które kierujemy na ten cel, mają wzmocnić bezpieczeństwo żołnierza Wojska Polskiego, w działaniach prowadzonych przeciwko akcjom sabotażowym wobec państwa polskiego, w tym atakom w cyberprzestrzeni” – powiedział minister obrony narodowej.

Wicepremier powiedział też, że “będziemy umacniać wschodnią granicę Rzeczypospolitej”. “Przystąpiliśmy do realizacji największego pomysłu, największej operacji – +Tarcza Wschód+. Od 1945 roku takich umocnień na żadnej z granic Rzeczpospolitej nie było” – dodał.

Zapowiedział, że Polska wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią stworzy linę bałtycką. “To będzie największa w historii operacja umacniania naszego bezpieczeństwa na wschodniej granicy. To będą fortyfikacje, ale przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt. Powołujemy wojska dronowe (…) Zarówno te powietrzne, naziemne, nawodne, i podwodne” – dodał.

W swoim przemówieniu szef MON podziękował żołnierzom, którzy złożyli w sobotę uroczystą przysięgę: “Chcę wam bardzo podziękować za służbę państwu polskiemu, za wstąpienie do sił zbrojnych Rzeczypospolitej, za niezłamaną chęć niesienia wsparcia i pomocy z narażeniem swojego zdrowia, a czasem poświęceniem życia”.

W dalszej części wystąpienia Kosiniak-Kamysz przypomniał postać patrona 11. MBOT, gen. Leopolda Okulickiego ps. “Niedźwiadek”, ostatniego dowódcy Armii Krajowej, podstępnie aresztowanego i sądzonego w Moskwie w “Procesie 16”.

Na zakończenie wicepremier zaapelował o wyważanie wypowiedzi politycznych, w obecnym czasie zagrożenia kraju, gdy dochodzi do ataków sabotażowych i w cyberprzestrzeni na Polskę.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy