Reklama

Kraj

Duda podziękował Czaputovej za dotychczasową współpracę

sno/ oloz/ ann/ PAP
Dodano: 16.04.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 16.04.2024. Wizyta prezydent Republiki Słowackiej Zuzany Caputovej. Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Słowacji Zuzana Caputova (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 16 bm. (ad) PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak Warszawa, 16.04.2024. Wizyta prezydent Republiki Słowackiej Zuzany Caputovej. Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Słowacji Zuzana Caputova (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 16 bm. (ad) PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova od początku pokazywała, że ważne jest dla niej budowanie relacji dobrosąsiedzkich – mówił we wtorek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda, dziękując swojej słowackiej odpowiedniczce za ostatnie pięć lat współpracy.

“Ze wzruszeniem i wielką radością z wizyty powitałem dzisiaj panią prezydent Zuzanę Czaputovą w Warszawie, dlatego że to tak naprawdę jest wizyta pożegnalna. Pani prezydent powoli zbliża się do końca swojej kadencji” – mówił we wtorek przed południem prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji ze swoją słowacką odpowiedniczką.

Jak podkreślił, to spotkanie jest dla niego przede wszystkim okazją, by podziękować słowackiej prezydent, której mandat wygasa w czerwcu. “W zasadzie od pierwszych dni swojej prezydentury w 2019 r. już podkreślała wagę naszych relacji. Ja przypomnę, że jedną z pierwszych wizyt wtedy (…) była wizyta w Polsce. Pani prezydent od samego początku pokazywała, że budowanie relacji dobrosądziedzkich (…) jest dla niej ważne, będzie to pielęgnowała” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wskazywał również na dobrą współpracę zarówno w ramach największych światowych sojuszy takich jak UE i NATO, jak również tych mniejszych, czyli Inicjatywy Trójmorza oraz Bukaresztańskiej Dziewiątki.

7 kwietnia II turę wyborów prezydenckich na Słowacji wygrał były premier, a obecnie przewodniczący parlamentu – Peter Pellegrini. Jest on założycielem partii Głos-Socjaldemokracja (Hlas-SD), która po wyborach we wrześniu 2023 r. utworzyła wspólnie z partią Kierunek-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD) oraz Słowacką Partia Narodową rząd kierowany przez premiera Roberta Ficę.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy