Reklama

Kraj

Kolarski: nie doszło do spotkania prezydenta z premierem

ann/ amac/ PAP
Dodano: 01.05.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Nowy Jork, USA, 25.09.2018. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (P) podczas spotkania wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping”, w ramach 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, 25 bm. w Nowym Jorku. (rp/dw) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Nowy Jork, USA, 25.09.2018. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (P) podczas spotkania wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping”, w ramach 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, 25 bm. w Nowym Jorku. (rp/dw) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Nie doszło w środę rano do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Donaldem Tuskiem – przekazał minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Jestem zaskoczony, że premier nie znalazł czasu na rozmowę o najważniejszych sprawach dla Polski – powiedział PAP Kolarski.

Prezydent zwrócił się do premiera w zeszły czwartek z propozycją spotkania z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda poinformował wtedy, że chciałby porozmawiać z szefem rządu o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE oraz sprawie programu Nuclear Sharing.

We wtorek prezydent ponowił swoje zaproszenie.

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski poinformował PAP w środę po godz. 9, że do spotkania nie doszło.

“Minister (szef KPRM) Jan Grabiec poinformował we wtorek wieczorem, że ze względów zdrowotnych premier nie może być obecny na spotkaniu” – powiedział Kolarski.

Wyjaśnił, że ponowienie zaproszenie dla premiera wynikło z aktywności szefa rządu, który w poniedziałek spotkał się z szefem Ministerstwa Sprawiedliwości i koordynatorem służb specjalnych, a we wtorek wygłosił oświadczenie dla mediów.

“Bardzo mnie zaskakuje takie stanowisko, że premier był aktywny, ale nie zdecydował się spotkać z prezydentem i porozmawiać o najważniejszych sprawach dla Polski – o bezpieczeństwie i Unii Europejskiej” – dodał.

Pytany, czy prezydent wystosuje do premiera kolejne zaproszenie, Kolarski odpowiedział: “Drzwi do Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla premiera”.

We wtorek o godz. 10 Andrzej Duda ma wygłosić oświadczenie dla mediów.

25 kwietnia Centrum Informacyjne Rządu podało, że premier ma zapalenie płuc i ograniczy swoją aktywność publiczną w kolejnych dniach.

Tego samego dnia szef KPRM Jan Grabiec pytany na konferencji prasowej, czy premier skorzysta z zaproszenia prezydenta i pojawi się 1 maja w Pałacu Prezydenckim, odpowiedział, że aktywność premiera w najbliższych dniach nie będzie możliwa. “Jak zadeklarował pan premier, w związku z zaawansowaną formą zapalenia płuc, aktywność pana premiera, zwłaszcza publiczna, w najbliższych dniach nie będzie możliwa, więc również w ciągu tego długiego weekendu” – powiedział.

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział niedawno, że Rada Ministrów nie upoważniła prezydenta do mówienia publicznie o programie Nuclear Sharing i że “im mniej o tej sprawie będzie mowa, tym lepiej”. Jak podkreślił Sikorski, zgodnie z konstytucją to rząd prowadzi politykę zagraniczną, a prezydent “realizuje tę politykę, nawet jeśli się z nią nie zgadza”.

czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy