Reklama

Kraj

CPK: Mikołaj Wild odwołany z funkcji prezesa spółki; Filip Czernicki p.o. prezesa

Aneta Oksiuta / PAP
Dodano: 19.01.2024
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

Przewodniczący rady nadzorczej spółki Centralny Port Komunikacyjny Filip Czernicki został w piątek oddelegowany na trzy miesiące do pełnienia obowiązków prezesa, po tym, jak rada odwołała z funkcji prezesa Mikołaja Wilda – poinformowała PAP spółka.

Jak przekazała PAP spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK), w piątek, 19 stycznia, rada nadzorcza odwołała dwóch członków trzyosobowego zarządu spółki: prezesa Mikołaja Wilda, który szefował spółce od grudniu 2019 r. i Radosława Kantaka odpowiadającego za inwestycje kolejowe. W zarządzie spółki pozostał Andrzej Alot, który odpowiada za sprawy finansowe.

“Przewodniczący rady nadzorczej Filip Czernicki został oddelegowany na okres trzech miesięcy do pełnienia funkcji prezesa zarządu” – podała PAP spółka CPK. Jednocześnie rada nadzorcza zdecydowała o ogłoszeniu konkursu na członka zarządu i wybrała ze swojego grona Adama Sanockiego jako sekretarza.

Zmiany w piątek w zarządzie zapowiedział wcześniej w rozmowie z PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. “Rada zbiera się dzisiaj i dzisiaj też nastąpią pierwsze zmiany w zarządzie. Potrzebny jest klimat nowego otwarcia i znalezienie dla spółki właściwych kierunków działania” – powiedział.

Wiceminister podkreślił jednocześnie, że docelowo zarząd spółki zostanie wyłoniony w drodze konkursu. “Przepisy spółki przewidują tymczasowe oddelegowanie do zarządu członka rady nadzorczej do czasu rozstrzygnięć konkursowych” – powiedział. Przypomniał, że z tej pierwszej możliwości skorzystał odwołany już prezes CPK Mikołaj Wild.

Lasek w środę, 17 stycznia, działając jako Zgromadzenie Wspólników Centralnego Portu Komunikacyjnego, powołał nową radę nadzorczą spółki. W jej skład weszli: przewodniczący Filip Czernicki, jego zastępca Andrzej Ilków, a także Adam Sanocki i Magdalena Jaworska-Maćkowiak.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny została powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz inwestycji towarzyszących – m.in. linii kolejowych, dróg ekspresowych i autostrad.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy