Reklama

Kraj

ABW dokonuje zatrzymań i przeszukań w całym kraju ws. FS; szef MSWiA: nie ma już “kasty bezkarnych”

Iga Leszczyńska, Aleksander Główczewski / PAP
Dodano: 26.03.2024
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Polańczyk, 23.04.2015. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego podczas szkolenia w Polańczyku w Bieszczadach, 23 bm. dd/soa PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz Polańczyk, 23.04.2015. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego podczas szkolenia w Polańczyku w Bieszczadach, 23 bm. dd/soa PAP/Darek Delmanowicz
Share
Udostępnij

W różnych miejscach na terenie kraju, na polecenie prokuratorów zajmujących się badaniem wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości, trwają we wtorek przeszukania – podała Prokuratura Krajowa. Do sprawy na platformie X odniósł się szef MSWiA Marcin Kierwiński. Jego zdaniem wtorkowa akcja prokuratury i służb, to jasny sygnał, że polskie państwo działa. Nie ma już “kasty bezkarnych” – zaznaczył.

Europoseł Patryk Jaki napisał na platformie X, że przeszukiwany jest dom b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. “W tej samej sprawie rano Bodnarowcy weszli do domów posłów Wosia, Romanowskiego i Mateckiego” – napisał Jaki.

“Dzisiejsza akcja prokuratury i służb to jasny sygnał, że polskie państwo działa. I nie ma już +kasty bezkarnych+. Kto popełnił przestępstwo, ten będzie za nie odpowiadał. To prosta zasada” – napisał na portalu X szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Wcześniej rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował, że funkcjonariusze ABW we wtorek w całym kraju realizują czynności zatrzymania osób i przeszukują kilkadziesiąt miejsc m.in. siedziby podmiotów gospodarczych. Zatrzymani zostaną przekazani do dyspozycji prokuratury.

“26 marca 2024 r. na terenie całego kraju funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizują czynności zatrzymania osób oraz przeszukania kilkudziesięciu miejsc zamieszkania osób fizycznych i siedzib podmiotów gospodarczych. Przedmiotowe czynności zlecone zostały w ramach wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez śledczych z Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczącego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – tj. czynów z art. 231 § 1 i 2 k.k.” – poinformował rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Jacek Dobrzyński.

Dodał, że osoby zatrzymane zostaną przekazane do dyspozycji prokuratury, która będzie podejmować decyzje co do zastosowania ewentualnych środków zapobiegawczych.

Także Prokuratura Krajowa podała we wtorek, że w różnych miejscach w kraju, na polecenie prokuratorów zajmujących się badaniem wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości, trwają przeszukania. “Czynności nadal trwają. Ich celem jest zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej FS” – podała PK na platformie X.

“Nie wskazujemy ani lokalizacji, ani do kogo te nieruchomości należą” – podkreśliła w rozmowie z PAP rzeczniczka Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak.

Pod koniec stycznia prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół śledczy w Prokuraturze Krajowej do zbadania prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, powołanego do zapewnienia natychmiastowej i bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Kierownikiem zespołu została prok. Marzena Kowalska.

Jak przekazywało ministerstwo sprawiedliwości, zespół ma przeanalizować zawiadomienia dotyczące Funduszu, które zostały skierowane do poszczególnych prokuratur w kraju. “Chodzi o wszelkie zawiadomienia – zarówno od osób fizycznych, jak i od instytucji państwowych” – zaznaczyło MS. Ważnym elementem działań Zespołu – podkreślano – będzie kwestia zakupu systemu Pegasus z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości.

Najwyższa Izba Kontroli we wrześniu 2021 r. przedstawiła wyniki po kontroli realizacji zadań z Funduszu Sprawiedliwości. W ocenie NIK, środki z Funduszu wydatkowane były w sposób niegospodarny i niecelowy, co miało sprzyjać powstawaniu mechanizmów korupcjogennych. Nieprawidłowości miały dotyczyć ponad 280 mln zł. Zarzuty NIK odpierał wtedy ówczesny wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jego zdaniem, raport NIK był “szokującym dowodem”, ale nie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości, tylko “braku elementarnej rzetelności NIK”.

Czytaj także: Prokuratura Krajowa: trwają czynności przeszukań ws. Funduszu Sprawiedliwości

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy