Reklama

Kraj

PIE: w najbliższych miesiącach handel znajdzie się w stagnacji

Magdalena Jarco/PAP
Dodano: 21.09.2022
67191_43494488_43494414
Share
Udostępnij
Wzrost sprzedaży detalicznej pozostaje na bardzo niskim poziomie – zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny, Analitycy spodziewają się że w najbliższych miesiącach handel znajdzie się w stagnacji – głównie z powodu spadku siły nabywczej wynagrodzeń.
Jak poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu rdr wzrosła o 4,2 proc.
 
"Wzrost sprzedaży detalicznej pozostaje na bardzo niskim poziomie. Spodziewamy się słabych wyników do końca roku" – prognozuje Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
 
Analitycy PIE zwrócili uwagę, że sprzedaż w sierpniu zwiększyła się nieznacznie powyżej prognoz mówiących o 3-proc. wzroście. "Komentarz GUS wskazuje, że wzrost obrotów widoczny jest głównie w handlu farmaceutykami oraz tekstyliami" – stwierdził Druchyn.
 
Instytut nadal obserwuje słabe wyniki sprzedaży dóbr trwałych np. samochodów oraz sprzętu RTV i AGD. "Dodatkowo wysokie ceny benzyny skutkują mniejszym ruchem na stacjach paliw" – zaznaczono.
 
Eksperci wskazali na badania koniunktury mówiące o "słabych nastrojach wśród przedsiębiorstw handlowych". "Znaczny odsetek firm raportuje wysokie zapasy. Dodatkowo rośnie liczba przedsiębiorstw, które napotykają barierę w postaci niedostatecznego popytu" – zaznaczyli. Spowolnienie najczęściej dotyka mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.
 
"Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach handel znajdzie się w stagnacji. Rekordowa inflacja uderza w siłę nabywczą konsumentów – w sierpniu wzrost cen był o ok. 4 proc. wyższy od wynagrodzeń" – ocenia PIE.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy