Reklama

Kraj

Błaszczak: wolna Ukraina oznacza wolną Polskę i wolną Europę

Daria Kania, Edyta Roś / PAP
Dodano: 12.09.2022
66758_12wrz1
Share
Udostępnij
Dla Polski i Danii bezpieczeństwo w basenie Morza Bałtyckiego stanowi najważniejszą sprawę – mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem. Jak dodał, bardzo ważne jest też to, aby efektywnie wspierać Ukrainę.

Wicepremier minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w poniedziałek w Warszawie z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem.

Po spotkaniu, na wspólnej konferencji prasowej, wicepremier poinformował, że tematem ich rozmowy było bezpieczeństwo w obszarze Morza Bałtyckiego, kontynuacja pomocy i wsparcia dla Ukrainy oraz wzmocnienie współpracy wojskowej obu państw.

"Współpracujemy od długiego czasu, myślę, że dla obu naszych państw bezpieczeństwo w basenie Morza Bałtyckiego stanowi najważniejszą sprawę" – mówił wicepremier dziękując ministrowi obrony Danii za spotkanie.

Wicepremier zapewnił też, że oba państwa z satysfakcją przyjmują fakt, że do Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączą już wkrótce Szwecja i Finlandia. "Doceniamy też zaangażowanie Dani, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy" – powiedział Błaszczak przypominając, że niedawno miał okazję uczestniczyć w Kopenhadze w spotykaniu państw Sojuszu dot. koordynacji takiego wsparcia.

W tym kontekście wicepremier zwracał uwagę, że bardzo ważne jest to, aby efektywnie wspierać Ukrainę. "Wolna Ukraina oznacza wolną Polskę, ale Wolna Ukraina oznacza też wolną Europę" – podkreślił.

Przypomniał również wydarzenia historyczne, kiedy odbudowywane było imperium rosyjskie, które "niosło zło dla Europy". "Dziś Ukraińcy, którzy zatrzymują odbudowę imperium rosyjskiego walczą o wolność całej Europy" – zaznaczył. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy