Reklama

Kraj

Glapiński: dane sygnalizują dalsze stopniowe hamowanie dynamiki aktywności gospodarczej w III kwartale

Magdalena Jarco / PAP
Dodano: 08.09.2022
66615_08wrz6
Share
Udostępnij
Dane sygnalizują dalsze stopniowe hamowanie dynamiki aktywności gospodarczej w III kwartale br.- powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

"Jeśli chodzi o III kwartał br., to zarówno badania nastrojów społecznych, jak i bieżące dane miesięczne sygnalizują dalsze, stopniowe hamowanie dynamiki aktywności gospodarczej, po okresie bardzo silnej postpandemicznej odbudowy" – wskazał podczas konferencji prasowej szef NBP.

Zaznaczył, że hamowanie aktywności gospodarczej jest dobrą informacją. "Chcielibyśmy, aby nastąpiło pewne wyhamowanie aktywności gospodarczej, czy nawet znaczące wyhamowanie aktywności gospodarczej, po to, żeby mieć niższą inflację" – stwierdził.

"Potrzebna nam jest niższa aktywność gospodarcza, ale bez bezrobocia, bez bankructwa firm, i z nadal rosnącym PKB i rosnącym narodowym bogactwem oraz wynagrodzeniami" – oświadczył Glapiński.

Pod koniec sierpnia we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny poinformował, że PKB w II kw. 2022 r. wzrósł o 5,5 proc. rdr.

Prezes NBP ocenił w czwartek, że sytuacja na rynku pracy jest nadal bardzo korzystna, na co wskazują "wszystkie ostatnie dane". "W lipcu bezrobocie na historycznie niskim poziomie, zatrudnienie nadal rośnie, nadal solidnie rosną przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw" – mówił. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy