Reklama

Kraj

Premier: dla rządu PiS polska wieś jest fundamentem polskiej gospodarki

Edyta Roś, Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski / PAP
Dodano: 02.09.2022
66430_2wrz4
Share
Udostępnij
Dla rządu PiS polska wieś jest fundamentem polskiej gospodarki i jest nieodzownym elementem nowoczesnej gospodarki, ale jednocześnie zachowuje piękne polskie tradycje – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że różnych programów w ciągu najbliższych lat polskie rolnictwo otrzyma 25 mld euro.

Premier podkreślił na piątkowej konferencji prasowej w Osiecku na Mazowszu, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości polska wieś jest fundamentem polskiej gospodarki i jest nieodzownym elementem nowoczesnej gospodarki. "Nowoczesna, zamożna polska wieś, wieś która się zmienia, ale która jednocześnie zachowuje piękne polskie tradycje, to jest ostoja polskiej kultury i polskiej gospodarki" – powiedział premier na konferencji wspólnej z wicepremierem ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem oraz komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim nt. "Polski Plan Strategiczny WPR oraz bieżąca sytuacja w rolnictwie".

Wymieniając programy rolne szef rządu podkreślił, że najważniejszym z nich był program wyrównania dopłat do hektara dla polskich rolników w porównaniu do rolników w Europy Zachodniej.

Morawiecki zwrócił uwagę, że ważna jest strategia całej UE, w którą Polska w pełni się wpisuje. "W pełni wpisujemy się w to, jakie są dzisiaj założenia Komisji Europejskiej. A to z kolei oznacza, że z różnych programów uzbierało się (…) na najbliższe kilka lat 25 mld euro, czyli grubo powyżej 100 mld złotych. Z różnych programów będziemy mogli oferować nie tylko środki krajowe, ale także środki europejskie na rozwój gospodarstw rodzinnych, na rozwój polskiego gospodarstwa rolnego" – powiedział premier.

"Bardzo cieszę się, że udało się wypracować program strategiczny dla polskiego rolnictwa, który podniesie polskie rolnictwo, polską wieś na jeszcze wyższy poziom rozwoju, a budżet państwa polskiego będzie cały czas przeznaczał ogromne środki – to jest nasze zobowiązanie, aby polscy rolnicy podbijali (…) rynki europejskie" – powiedział Morawiecki.

W środę wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Budżet Planu Strategicznego wynosi ponad 25 mld euro, z czego na płatności bezpośrednie przeznaczone zostanie ponad 17 mld euro. Dokument ten jest podstawą ubiegania się przez Polskę o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Plan ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. Wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania, przyjazne klimatowi i środowisku. Chodzi o ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność. Plan ma sprzyjać też produkcji i wykorzystaniu energii odnawialnej. Wzmacniana będzie różnorodność gospodarcza, w tym biogospodarka.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy