Reklama

Kraj

Premier: celem wojennym III Rzeszy było unicestwienie przeciwnika

Anna Kruszyńska, Rafał Białkowski/PAP
Dodano: 01.09.2022
66417_43329665_43329638
Share
Udostępnij
Celem wojennym III Rzeszy Niemieckiej było unicestwienie przeciwnika. Polacy mieli być wymordowani, eksterminowani w ogromnej większości. Zabrała się za to cała Rzesza Niemiecka przy wsparciu milionów zwykłych Niemców z ogromnym zaangażowaniem – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki
W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
 
"II wojna światowa była być może najkrwawszym konfliktem w historii ludzkości. W liczbach bezwzględnych oczywiście jest najkrwawszym. Użyłem sformułowania +być może+, gdyż trzeba też patrzeć na proporcje ludności świata, kontynentów w innych epokach" – mówił premier. Jak jednak podkreślił, "była na pewno wojną, która charakteryzowała się innym podejściem". "Wyraził je zresztą tuż przed wojną Adolf Hitler na tajnym spotkaniu ze swoją generalicją. Powiedział bardzo prosto – celem tej wojny, celem ataku nie jest jakaś linia, ale całkowite unicestwienie przeciwnika" – podkreślił Morawiecki. "A więc zniszczenie, Vernichtung, czyli anihilacja, unicestwienie" – dodał. "To był cel III Rzeszy Niemieckiej. Zabrała się za to cała Rzesza Niemiecka przy wsparciu milionów zwykłych Niemców z ogromnym zaangażowaniem" – podkreślił.
 
Przypomniał, że "w Generalplan Ost (Generalny Plan Wschodni) ujęto bardzo dokładnie, co ma się stać z Polakami; Polacy mieli być wymordowani, eksterminowani w ogromnej większości, a ta niewielka mniejszość, która miała zostać przy życiu, miała być niewolnikami narodu panów". "Realizowano Generalplan Ost z żelazną konsekwencją, od pierwszych dni wojny. Pierwsze minuty wojny to obok Westerplatte, także Wieluń. Wieluń, godzina 4:40 i pierwsze bomby, 46 ton tych bomb spadło na to śpiące miasto" – mowił Morawiecki.
 
"1200 osób, dzieci, kobiet, także chorych w szpitalu oznaczonym na dachu znakiem Czerwonego Krzyża zostało zamordowanych" – podkreślił.
 
Przypomniał, że "takich miast w samym tylko wrześniu, w wojnie obronnej było 158 – miast, miejscowości, które uległy zniszczeniu, jak Wieluń, w co najmniej połowie lub trzech czwartych swojej substancji materialnej".
 
"Później z ogromną konsekwencją była realizowana dzień po dniu, tydzień po tygodniu Akcja AB, która dotyczyła całego Generalnego Gubernatorstwa i zniszczenia nie tylko inteligencji, tak jak my dzisiaj ją rozumiemy, ale zniszczenia wszystkich osób, które przyczyniają się do podtrzymania funkcji państwowych, samorządowych, publicznych. Elity były przedmiotem szczególnej nienawiści" – przypomniał szef rządu.
 
Morawiecki mówił też o liście stworzonej przed wojną, na której znalazło się ponad 60 tys. nazwisk. "Oni wszyscy byli poszukiwani. Większość zginęła w pierwszych miesiącach wojny. Akcja Tannenberg, Sonderaktion Krakau , Intelligenzaktion – to wszystko nazwy specjalnych akcji prowadzonych przeciwko Polakom, które doprowadziły w pierwszych miesiącach wojny do ogromnych, monstrualnych, niewyobrażalnych zbrodni" – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy