Reklama

Kraj

Krzysztof Woś szefem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Aneta Oksiuta / PAP
Dodano: 31.08.2022
66386_31sie7
Share
Udostępnij
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał Krzysztofa Wosia na prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – poinformował w środę resort. Zastępcą prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą został natomiast Wojciech Skowyrski.

"Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, działając na podstawie art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, powołał z dniem 31 sierpnia 2022 r. Pana Krzysztofa Wosia na stanowisko Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie" – poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury. Jednocześnie minister infrastruktury, na wniosek prezesa Wód Polskich, powołał z dniem 31 sierpnia 2022 r. Wojciecha Skowyrskiego na zastępcę prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. ochrony przed powodzią i suszą.

12 sierpnie premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zdecydował o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Szef rządu podkreślił, że "sprawę zatrucia Odry traktuje z najwyższym priorytetem".

Premier wskazywał wówczas, że "sytuacji, z którą mamy do czynienia, w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale z pewnością reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej". "W związku z tym podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji: szefa Wód Polskich Przemysława Dacy, szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka" – poinformował Morawiecki.

Krzysztof Woś od 17 sierpnia br. pełnił obowiązki prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Woś – jak podało MI – jest kapitanem żeglugi śródlądowej, absolwent Wydziału Transportu i Łączności Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2004 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie. Członek Rady Naukowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Kolegium Redakcyjnego miesięcznika naukowo-technicznego "Gospodarka Wodna".

Woś to także instruktor motorowodny, członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Transportu oraz Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej. Od 2018 roku zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą. Od 35 lat pracuje w obszarze gospodarki wodnej.

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy