Reklama

Kraj

Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku

Iwona Żurek, Magdalena Gronek/PAP
Dodano: 29.08.2022
66355_43302600_43302560
Share
Udostępnij
Utworzenie Akademii Mazowieckiej w Płocku zapewni możliwość kształcenia się na miejscu tym, którzy nie chcą opuszczać rodzinnych stron po to, żeby studiować w wielkim mieście – powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy o utworzeniu uczelni.
Prezydent podpisał w poniedziałek w Belwederze ustawę z 5 sierpnia 2022 r. o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku.
 
"Ta chwila, wieńcząca cały proces legislacyjny, ale przede wszystkim wieńcząca wieloletnie starania władz uczelni o to, aby uzyskać status akademii, wieńczy pewien proces, który oznacza rozwój" – podkreślił.
 
Jak wyjaśnił, Akademia Mazowiecka ma trzy wydziały, 11 kierunków kształcenia pierwszego stopnia, cztery kierunki drugiego stopnia i dwa kierunki jednolitych studiów magisterskich. Poinformował, że od zbliżającego się nowego roku akademickiego w Akademii Mazowieckiej w Płocku ruszy kierunek psychologia, a w przyszłym roku w ramach ochrony zdrowia kierunek lekarski.
 
"Ale co jest najważniejsze? Rozwój. Rozwój w bardzo ważnym polskim mieście, mieście historycznym (…). A więc jest to jedno z najstarszych polskich miast – miasto historyczne, książęce, królewskie – miasto korony polskiej, a zarazem miasto rozwoju polskiej edukacji" – mówił Duda.
 
Przypomniał, że w Płocku wciąż działa najstarsze liceum w Polsce – założone w 1180 r.
 
Zdaniem prezydenta dokonane właśnie przekształcenie uczelni publicznej w akademię stwarza nową perspektywę dla władz uczelni i dla mieszkańców Płocka.
 
"W mieście, które liczy 120 tys. mieszkańców, w mieście, które ma ogromne znaczenie w swoim regionie – tutaj właśnie na Mazowszu – oznacza rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój" – ocenił.
 
Zastrzegł, że jest zwolennikiem tworzenia mniejszych uczelni, nie tylko wielkich uniwersytetów w miastach takich, jak Warszawa, Kraków czy Lublin. "Ale także w tych w mniejszych ośrodkach. Nie tylko dlatego, żeby zapewnić możliwość kształcenia się na miejscu tym, którzy nie chcą zmieniać miejsca swojego pobytu i opuszczać swoje rodzinne strony po to, żeby studiować w wielkim mieście. Ale także i tym, którzy po prostu nie mogą tego zrobić z wielu względów – czy materialnych, czy rodzinnych – nie mogą sobie pozwolić na to, by opuścić swoje rodzinne strony" – podkreślił.
 
Zgodnie z ustawą Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.
 
Mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku mają stać się mieniem akademii z dniem jej utworzenia. Akademia przejmie też z dniem utworzenia prawa i zobowiązania Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Z dniem utworzenia akademii pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej – staną się studentami akademii.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy