Reklama

Kraj

Lekkoatletyczne ME: złoto Skrzyszowskiej i medale sztafet na zakończenie

PAP
Dodano: 22.08.2022
66085_43246937_43246877
Share
Udostępnij
Ostatniego dnia mistrzostw Europy w Monachium polscy lekkoatleci zdobyli trzy medale i poprawili dorobek do 14. Pia Skrzyszowska sięgnęła po złoto w biegu na 100 m ppł oraz pomogła koleżankom wywalczyć srebro w sztafecie 4×100 m. Sprinterzy wywalczyli brąz i podobnie jak panie ustanowili rekord kraju.
Skrzyszowska miała zdecydowanie najlepszą reakcję startową spośród wszystkich finalistek – 0.134 (dopuszczalna to 0.100 lub wolniejsza). Polka uzyskała wynik 12,53, gorszy jedynie o 0,02 s od jej rekordu życiowego. Srebrny medal zdobyła Luca Kozak, która ustanowiła rekord Węgier – 12,69. Brąz czasem 12,74 wywalczyła Szwajcarka Ditaji Kambundji.
 
"Na rozgrzewce czułam się super. Bieg półfinałowy był bezpieczny i wiedziałam, że w finale trzeba będzie mieć więcej waleczności. Ruszyłam jak z procy, czułam, że idę mocno, chciałam to utrzymać i wygrałam" – powiedziała uradowana Skrzyszowska przed kamerami TVP Sport.
 
Poprzednią polską mistrzynią Europy w biegu na 100 m ppł była Lucyna Langer-Kałek w 1982 roku.
 
"Wiedziałam, że konkurencja jest mocna, ale podium wyszło inne niż myślałam. Cieszę się, że Luca i Ditaji są na podium, bo się kolegujemy. Jest fenomenalnie. Wygrałam swoje pierwsze seniorskie międzynarodowe zawody. W różnych kategoriach wiekowych to moje trzecie mistrzostwa Europy i za każdym razem miałam medal. Do tego poniosło nas w sztafecie" – dodała trenowana przez ojca Skrzyszowska.
 
45 minut później Skrzyszowska zdobyła drugi medal. Do indywidualnego złota dołożyła srebro w sztafecie 4×100 m, razem z Anną Kiełbasińską, Mariką Popowicz-Drapałą i Ewa Swobodą.
 
"Nie trzymałam pałeczki sztafetowej od igrzysk olimpijskich w Tokio, więc wiedziałam, że to będzie wyzwanie. Dzisiaj oficjalnie dowiedziałam się, że biegnę w sztafecie. Początkowo odrzucałam tę myśl, bo chciałam skupić się na płotkach. Pytałam dziewczyn, w której ręce trzymamy pałeczkę i co krzyczymy, bo nawet nie wiedziałam…" – dodała z uśmiechem Skrzyszowska.
 
Polki uzyskały wynik 42,61 i o 0,07 s poprawiły rekord kraju, który 12 lat temu podczas mistrzostw Europy w Barcelonie ustanowił kwartet: Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke i Weronika Wedler.
 
"Powiedzieliśmy sobie z trenerem, że albo bierzemy wszystko, albo nie bierzemy nic. Trzeba było o to walczyć. Nie ma ryzyka, nie ma zabawy. Kocham biegać 100 m i 4×100 m też. W tym sezonie jestem szybka, więc trzeba to było wykorzystać. Byłam po wszystkich ważnych dla siebie konkurencjach. Miałam dziś do wyboru wolny dzień albo walkę o trzeci medal. Wiecie co wybrałam…" – skomentowała natomiast Kiełbasińska, która w Monachium sięgnęła też po srebro w sztafecie 4×400 m i brąz na 400 m indywidualnie.
 
Niemiecka sztafeta 4×100 m triumfowała czasem 42,34. Włoszki wywalczyły brązowy medal wynikiem 42,84.
 
"Na tyle prób, ile razy biegałam sztafetę, pierwszy raz wyszło i pierwszy raz jesteśmy z tego zadowolone. Musiałyśmy trochę na to poczekać. Zrobiłyśmy rekord Polski. Dalej to do mnie nie dochodzi, ale jest super" – wyznała Swoboda.
 
Polscy sprinterzy w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć zdobyli w tej konkurencji brąz. Wygrali Brytyjczycy, a po srebro sięgnęli Francuzi.
 
"Po eliminacjach zapowiadaliśmy, że jesteśmy bardzo mocni i możemy powalczyć o rekord Polski. Brązowy medal okraszony rekordem kraju to jest niesamowite uczucie. Kibice i cała otoczka są super. Jesteśmy mega szczęśliwi" – powiedział Słowikowski.
 
Polacy aż o 0,16 s poprawili rekord kraju, który 10 lat temu podczas igrzysk olimpijskich w Londynie ustanowił kwartet: Kamil Masztak, Dariusz Kuć, Robert Kubaczyk i Kamil Kryński.
 
Polska zajęła szóste miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 14 medali: trzech złotych, sześciu srebrnych i pięciu brązowych. Aż 12 było dziełem kobiet. To najlepszy występ w imprezie tej rangi od 1966 roku, kiedy w Budapeszcie biało-czerwoni wywalczyli 15 medali, w tym siedem z najcenniejszego kruszcu. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy