Reklama

Kraj

Zachodniopomorskie: ponad 106 ton martwych ryb trafiło do utylizacji

Elżbieta Bielecka/PAP
Dodano: 21.08.2022
66072_43243495_43243460
Share
Udostępnij
Ponad 106 ton wydobytych z Odry w Zachodniopomorskiem martwych ryb trafiło do utylizacji – przekazał w niedzielę rzecznik wojewody zachodniopomorskiego. Sanepid bada jakość wody w nadmorskich kąpieliskach i w ujęciach wody pitnej zlokalizowanych w pobliżu rzeki – badania nie wykazały nieprawidłowości.
"W dniach 13-20 sierpnia z Odry (Zachodniopomorskie) wydobyto 106 030 kg martwych ryb, które już trafiły do utylizacji" – przekazał w niedzielę rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Michał Ruczyński. Jak dodał, zrealizowano dotychczas sześć transportów do spalarni.
 
Jak podał rzecznik, trwa monitoring i badania jakości wody we wszystkich kąpieliskach morskich w gminach Dziwnów, Międzyzdroje i Świnoujście. Zamknięte pozostaje kąpielisko morskie w Dziwnówku, nie ma to jednak związku z sytuacją na Odrze – wykryto na nim przekroczenie normy stężenia bakterii Escherichia coli. Stan pozostałych kąpielisk morskich nie budzi zastrzeżeń.
 
Ruczyński dodał też, że prowadzony jest monitoring wszystkich ujęć wody pitnej nadzorowanych przez sanepid, zlokalizowanych wzdłuż Odry, w pasie 2 km. "Jakość wody w tych ujęciach nie budzi zastrzeżeń" – poinformował.
 
Badana jest też woda pitna w ujęciach indywidualnych i studniach przydomowych. W dniach 11-20 sierpnia pobrano 289 próbek wody pitnej do badań.
 
W sobotę przeprowadzono też 58 kontroli bezpieczeństwa żywności. Sprawdzano targowiska i punkty sprzedaży – nie stwierdzono sprzedaży i wykorzystywania do produkcji żywności ryb z Odry.
 
Przeprowadzono także pięć kontroli gospodarstw rolnych, które wykazały, że rolnicy nie wykorzystują wody z Odry do nawadniania upraw.
 
Od 12 do 20 sierpnia przeprowadzono 443 kontroli w zakresie wprowadzania do obrotu ryb z Odry oraz nawadniania upraw wodą z Odry.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy