Reklama

Kraj

Wody Polskie: działania związane z identyfikacją wylotów do rzek podjęte zostały już we wrześniu 2021

PAP
Dodano: 19.08.2022
66012_43228467_43228462
Share
Udostępnij
Działania związane z identyfikacją wylotów do rzek podjęte zostały już we wrześniu 2021 r. Nieprawdą jest, że Wody Polskie rozpoczęły kontrole w związku z sytuacją na Odrze – poinformowały w czwartek Wody Polskie. Na stronie instytucji przedstawiono wyniki dotychczasowych kontroli z całej Polski.
"Wody Polskie prowadzą stałą weryfikację formalno-prawną czynnych i nieczynnych urządzeń służących do odprowadzania do rzek ścieków lub wód opadowych i roztopowych, jednostki Wód Polskich kontynuując działania związane z porządkowaniem kwestii legalności przelewów burzowych i urządzeń służących do odprowadzania ścieków, do dnia dzisiejszego weryfikacji poddały 17 048 urządzeń, które nie miały uregulowanego stanu formalno-prawnego lub nieznany był właściciel urządzenia wodnego, w tym w dorzeczu Odry 5816" – podkreślono w czwartkowym komunikacie.
 
Według Wód Polskich prowadzone działania na chwilę obecną obejmują: identyfikację wylotów – 17 048, w tym w dorzeczu Odry – 5 816; pozwolenia regulujące korzystanie z wód w stosunku do 11 632 wylotów, w tym w dorzeczu Odry – 3 500.
 
Liczba wylotów, w stosunku do których PGW WP podjęły działania formalno-prawne – 1 994, w tym w dorzeczu Odry – 503. Wody Polskie podały, że liczba potwierdzonych nielegalnych wylotów to 1432, w tym w dorzeczu Odry – 282.
 
"Aktualnie pracownicy Wód Polskich prowadzą 286 spraw, w tym w dorzeczu Odry 84, związanych z wyegzekwowaniem zgodnego z prawem korzystania z wód i wykonania urządzeń wodnych. Wśród powodów zanieczyszczenia polskich rzek wymienia się m.in. skażenia biogenami rolniczymi, ściekami przemysłowymi i bytowymi oraz odpady, w tym substancje ropopochodne i plastik" – podano na stronie instytucji.
 
"Wody Polskie informują inspektoraty ochrony środowiska, które są odpowiedzialne za pobieranie i badanie próbek wody, a w sytuacjach wymagających interwencji także zawiadamiana jest policja. O kontrolach na danym terenie informowane są również samorządy. Troska o systematyczną poprawę stanu wód w Polsce to wspólny interes wszystkich instytucji i mieszkańców" – podkreślono. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy