Reklama

Kraj

Ministrowie obrony Polski i Czech o współpracy wojsk i przemysłów zbrojeniowych

Jakub Borowski/PAP
Dodano: 18.08.2022
66007_43226729_43224873
Share
Udostępnij
Zwiększanie interoperacyjności, współpraca wojsk i przemysłów zbrojeniowych, a także wyzwania związane z rosyjską napaścią na Ukrainę były tematami rozmowy z minister obrony Czech Janą Chernochovą- powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Czeska minister przypomniała, że 27 sierpnia ma zostać podpisane polsko-czeskie porozumienie o patrolowaniu słowackiej przestrzeni powietrznej.
 
W oświadczeniu po spotkaniu Błaszczak stwierdził, że współpraca Polski i Czech jest ważna ze względu na wyzwania przed jakimi stoi cała Europa. "Te wyzwania dotyczą agresji rosyjskiej na Ukrainę, te wyzwania dotyczą próby odbudowy imperium rosyjskiego przez Putina" – mówił.
 
„Polska i Czechy przeciwstawiają się tym tendencjom" – dodał, podkreślając podobieństwo historycznych doświadczeń Polski i Czech w strefie zdominowanej przez ZSRR. "Wzmacniamy Ukrainę, ale wzmacniamy też siły zbrojne” – dodał. Podkreślił, że oba kraje zwiększają zdolność swoich sił zbrojnych do współdziałania, a kontyngenty z Polski i Czech współtworzą grupę bojową NATO na Łotwie.
 
Szef MON poinformował, że podczas spotkania rozmawiano też o współpracy na forum UE dotyczącej m.in. zaopatrzenia wojska w dostawy paliw. "To jest inicjatywa omawiana wcześniej na forum natowskim, ale myślę, że jest do wykorzystania na forum Unii Europejskiej" – mówił Błaszczak.
 
Zwracał też uwagę, że Czechy obecnie sprawują prezydencję w UE. Wyraził przekonanie, że może mieć ona duże szanse powodzenia. "Mamy kłopoty związane z tym, że Putin traktuje dostawy surowców energetycznych niczym broń, więc należy taką broń wytrącić mu z ręki. Uniezależnienie od szantażu rosyjskiego polegające na dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych jest jednym z przykładów" – powiedział wicepremier.
 
Ministrowie wspomnieli także o współpracy przemysłów zbrojeniowych. Błaszczak zwrócił uwagę, że nowy niszczyciel czołgów dla polskiego wojska ma być produkowany z wykorzystaniem podwozia czeskiej Tatry; Czernochova mówiła o możliwej kooperacji przy remontach sprzętu wojskowego.
 
Błaszczak poparł ideę wyłączenia nakładów na obronność z limitu określonego w regule wydatkowej, by "nie karać tych państw które więcej wydają na obronność", ponieważ "te wydatki są inwestycją w bezpieczeństwo całej UE".
 
Pod koniec przyszłego tygodnia, zostanie podpisane porozumienie w sprawie nadzoru nad przestrzenią powietrzną Słowacji przez Czechy i Polskę.
 
Polskie i czeskie myśliwce, operujące z baz w swoich krajach, będą dyżurować nad Słowacją, której MiGi-29 przestaną latać od września. Sojusznicze maszyny będą mogły w razie potrzeby korzystać ze słowackich lotnisk. Czechy i Polska mają pełnić misję air policing nad Słowacją do czasu otrzymania przez nią myśliwców F-16.
 
Czernochova zauważyła, że wśród tematów spotkania z szefem polskiego MON były wspólne ćwiczenia wojskowe, w tym jednostek specjalnych, desantowych i żandarmerii.
 
Poinformowała, że przedmiotem rozmowy była też wymiana doświadczeń związanych z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Zwróciła uwagę, że liczące 10 mln mieszkańców Czechy przyjęły 400 tys. osób – liczbę podobną jak w przypadku Polski, zważywszy proporcje.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy