Reklama

Kraj

Gróbarczyk: w ciągu dwóch miesięcy specustawa dot. ochrony wód

PAP
Dodano: 17.08.2022
65965_43218104_43217632
Share
Udostępnij
W ciągu dwóch miesięcy powstanie specustawa dotycząca budowy systemu monitoringu wód, dodatkowych inwestycji, w tym w oczyszczalnie ścieków, odszkodowań dla rybaków i rewitalizacji Odry – zapowiedział w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
W czasie posiedzenia sejmowych komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa poświęconego sytuacji na Odrze, Gróbarczyk zadeklarował, że "w okresie dwóch miesięcy stworzymy specustawę", obejmującą m.in. budowę monitoringu wód, oczyszczalni ścieków i na "inne obszary, wymagającego dodatkowych inwestycji". "Mamy na nie 13 mld zł" – dodał.
 
Gróbarczyk wyjaśnił, że przewidziane w tej ustawie inwestycje będą dotyczyć zarówno renaturalizacji Odry, ale i budowę zbiorników dla utrzymania poziomu wody. Kolejnymi elementami ustawy – według wiceministra – będą zarybienia Odry oraz fundusz rekompensat i odszkodowań dla rybaków.
 
Będziemy współpracować z PZW, z organizacjami ekologicznymi i z samorządami, aby przygotować odpowiednie rozwiązania – zadeklarował Gróbarczyk.
 
Wiceminister poinformował też, że minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odwołał we wtorek prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę i podkreślił, że Daca nie pracuje też w Wodach Polskich na innej funkcji. 12 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy