Reklama

Kraj

ME w kolarstwie torowym: Urszula Łoś srebrną medalistką keirinu

PAP
Dodano: 16.08.2022
65945_43209307_43207653
Share
Udostępnij
Urszula Łoś wywalczyła we wtorek w Monachium srebrny medal kolarskich mistrzostw Europy na torze w keirinie. Złoto zdobyła Niemka Lea Sophie Friedrich. Piąte lokaty wywalczyli Rafał Sarnecki w keirinie oraz siostry Daria i Wiktoria Pikulik w madisonie.
Polka, która już w półfinale keirinu prezentowała znakomitą dyspozycję, wylosowała prowadzenie na trzech pierwszych rundach. Miała więc najgroźniejsze rywalki za plecami i musiała odpierać ich ataki. Dwa okrążenia przed końcem wyprzedziła ją aktualna mistrzyni świata Friedrich.
 
Łoś utrzymywała się na medalowej pozycji przez resztę dystansu, trzymając się blisko Niemki i odpierając ataki doświadczonej Francuzki Mathilde Gros. Ta jednak osłabła na ostatniej rundzie i Łoś niezagrożona finiszowała na drugiej pozycji. Na trzecie miejsce w ostatniej chwili przesunęła się Starikowa.
 
W finale B (o miejsca 7-12) drugie miejsce zajęła Marlena Karwacka plasując się na ósmej lokacie w końcowej klasyfikacji mistrzostw.
 
Siostry Wiktoria i Daria Pikulik (brązowa medalistka omnium) zajęły piąte miejsce w wyścigu madison. Złoty medal wywalczyły Włoszki – Rachel Barbieri i Silvia Zanardi, które… po raz pierwszy wystartowały w tym zestawieniu w wyścigu parami.
 
Polki przez cały dystans plasowały się w czołówce wyścigu zdobywając punkty na lotnych finiszach i długo utrzymywały się na medalowej pozycji. W końcówce zostały wyprzedzone przez dwójkę brytyjską, która nadrobiła okrążenie zdobywając 20 punktów.
 
O losie złotego medalu zadecydował ostatni, podwójnie punktowany finisz. Wygrały go Dunki awansując na trzecie miejsce, na drugiej pozycji zameldowały się Włoszki, dzięki czemu sięgnęły po złoto wyprzedzają długo prowadzące Francuzki o jeden punkt.
 
Piąte miejsce zajął też Rafał Sarnecki w finałowym wyścigu keirin. Złoty medal wywalczył, podobnie jak w sprincie indywidualnym, Francuz Sebastien Vigier.
 
W finale tej sprinterskiej konkurencji wystąpiło we wtorek po dwóch reprezentantów Francji i Niemiec. Stawiało to w trudnej sytuacji pozostałych finalistów – Sarneckiego i Ukraińca Vladyslava Denysenko.
 
Zgodnie z przewidywaniami Niemcy i Francuzi pojechali "drużynowo" przesuwając się na czoło stawki po czterech okrążeniach. Zablokowali tym samym Sarneckiego, który bez powodzenia próbował jeszcze atakować po górze toru. Na ostatniej rundzie przyspieszył zdecydowanie Vigier i wygrał bezapelacyjnie potwierdzając, że jest najszybszym kolarzem monachijskich mistrzostw.
 
Ostatnią konkurencję monachijskich mistrzostw, 50-kilometrowy wyścig madison wygrali Niemcy Roger Kluge i Theo Reinhardt gromadząc 101 punktów i praktycznie cały czas kontrolując przebieg rywalizacji. Srebrny medal zdobyli Francuzi, a brązowy Belgowie. Polacy – Wojciech Pszczolarski i Bartosz Rudyk byli tylko tłem dla rywali i zajęli dziewiąte miejsce, ostatnie wśród zespołów, które ukończyły wyścig.
 
Reprezentacja Polski wyjeżdża z Monachium z czterema medalami. Dwa krążki wywalczyła w ME Urszula Łoś – brązowy w sprincie drużynowym (wraz z Marleną Karwacką i Nikolą Sibiak) i srebrny w keirinie. Brązowe medale zdobyły także Nikoła Wielowska w scratchu i Daria Pikulik w olimpijskiej konkurencji omnium.
 
wyniki ostatniego dnia mistrzostw
 
keirin kobiet
 
1. Lea Sophie Friedrich (Niemcy)
 
2. Urszula Łoś (Polska)
 
3. Olena Starikova (Ukraina)
 
 
8. Marlena Karwacka (Polska)
 
keirin mężczyzn
 
1. Sebastien Vigier (Francja)
 
2. Maximilian Doernbach (Niemcy)
 
3. Melvin Landernenau (Francja)
 
 
5. Rafał Sarnecki (Polska)
 
13. Patryk Rajkowski (Polska)
 
madison kobiet (150 okrążeń, 30 km)
 
1. Włochy (Rachel Barbieri, Silvia Zanardi) – 41 pkt
 
2. Francja (Clara Copponi, Marion Borras) – 40
 
3. Dania (Amalie Dideriksen, Julie Leth) – 38
 
 
5. Polska (Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik) – 29
 
madison mężczyzn (250 okrążeń, 50 km)
 
1. Niemcy (Roger Kluge, Theo Reinhardt) – 101 pkt
 
3. Francja (Thomas Boudat, Donavan Grondin) 91
 
3. Belgia (Robbe Ghys, Fabio van der Bossche) 58
 
 
9. Polska (Wojciech Pszczolarski, Bartosz Rudyk) – 0 punktów, strata 2 okrążeń.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy