Reklama

Kraj

Prezydent: lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualne

PAP
Dodano: 13.08.2022
65827_43188033_43188020
Share
Udostępnij
Lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualne, jako wezwanie do wierności wartościom najwyższym, do współpracy w sprawach dotyczących bezpieczeństwa, wolności i dobrej przyszłości Rzeczypospolitej – napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.
W opublikowanym na stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przesłaniu, Głowa Państwa zwracając się do przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, weteranów i żołnierzy polskich oraz do rodaków w kraju i za granicą napisała, że obecnie Polska cieszy się pokojem, ale zdajemy sobie sprawę, że u naszych granic trwa wojna.
 
"Na naszych oczach dokonuje się dziejowy przełom. To czas, gdy lekcje historii sprzed ponad wieku stają się bardzo aktualne – jako wezwanie do wierności wartościom najwyższym, do współpracy w sprawach dotyczących bezpieczeństwa, wolności i dobrej przyszłości Rzeczypospolitej" – podkreślił Andrzej Duda.
 
Prezydent RP w opublikowanym przesłaniu zaznaczył, że wiktoria warszawska opromieniła armię odrodzonej Rzeczypospolitej nieprzemijającą sławą. Przez 74 lata istnienia Rosji Sowieckiej – od roku 1922 noszącej nazwę ZSRR – państwo to, występując formalnie jako strona konfliktu zbrojnego, przegrało tylko jedną wojnę. Było to właśnie starcie z Rzecząpospolitą, zakończone w roku 1921. Zdołaliśmy wtedy zatrzymać globalną ekspansję komunizmu.
 
"Dlatego wszyscy, którzy przyczynili się do zwycięstwa Polski nad Związkiem Sowieckim, zasługują na miano bohaterów wolnego świata" – napisał.
 
Dodał, że wybór rocznicy kluczowych walk u wrót Warszawy jako daty Święta Wojska Polskiego był więc ze wszech miar słuszny. "Dzisiaj z wdzięcznością upamiętniamy bohaterów, którzy w obronie wolności swojej i naszej nie szczędzili trudów i krwi. Z czcią pochylamy głowy przed mogiłami poległych. Ale też z wielką radością oddajemy hołd wszystkim patriotom, wojskowym i cywilom, dzięki którym upragniona, odzyskana po nocy zaborów Polska Niepodległa mogła przetrwać, aby rosnąć w siłę i rozwijać się z pożytkiem dla swoich obywateli" – wskazał Duda.
 
Prezydent podkreślił, że święto Wojska Polskiego jest także okazją, aby przypomnieć, że stan Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej zawsze odzwierciedlał stan naszego państwa oraz siłę polskiego ducha wolności. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy