Reklama

Kraj

Rzecznik MZ: o godz. 10 z Wojskowego Lotniska na Okęciu staruje samolot, by zabrać pacjentów z Zagrzebia

Agata Zbieg/PAP
Dodano: 10.08.2022
65659_43162152_43162151
Share
Udostępnij
O godz. 10 z Wojskowego Lotniska na Okęciu startuje samolot, który uda się do Zagrzebia i stamtąd odbierze osoby poszkodowane w wypadku w Chorwacji. Po południu powinien być w Polsce. Niewykluczone, że dziś do Polski przyjedzie 12, a nie 13 osób – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Andrusiewicz był pytany w środę w Polsat News o to, jak będzie dziś wyglądał transport osób poszkodowanych w Chorwacji i ile osób przyjedzie.
 
"Wszystko tak naprawdę zmienia się do ostatniej chwili. Jeszcze wczoraj było to 13 osób, które miały być przywiezione, dzisiaj niewykluczone, że będzie to jednak 12 osób – z uwagi na lekkie pogorszenie się stanu zdrowia jednego z pacjentów" – powiedział.
 
Jak poinformował rzecznik MZ, samolot startuje o godz. 10 rano z Wojskowego Lotniska na Okęciu i uda się bezpośrednio do Zagrzebia, by stamtąd odebrać pacjentów. Po południu powinien być w Polsce.
 
"Bardzo ciężko ranna jest jedna z pacjentek, która będzie przewożona na operację, szereg operacji do Krakowa. Poza tym są to pacjenci (…) stabilni – mogą być przewożeni, oczywiście przewożeni w pozycji leżącej, dlatego samolot będzie zaopatrzony w specjalny sprzęt, który umożliwi właśnie taką podróż – w pozycji leżącej. Nie zabieramy pacjentów, którzy nie nadają się do przewożenia, którzy wymagają intensywnej opieki medycznej" – podkreślił.
 
Pytany, gdzie trafią pozostali pacjenci poinformował, że samolot leci na linii Warszawa-Zagrzeb, Zagrzeb-Warszaw. "Z Warszawy rusza potem do Poznania i Krakowa, więc lokalizacje, w których umieszczeni będą pacjenci to Warszawa, Poznań i Kraków" – powiedział.
 
Jak dodał, o godz. 9 rozpoczęło się specjalne spotkanie na łączach internetowych między zespołem misji medycznej, LPR i lekarzami z Chorwacji. "Podczas tego spotkania będzie ustalane co się wydarzy dzisiaj i w najbliższych dniach" – wskazał.
 
O godzinie 10.20 przed bramą główną Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie odbędzie się briefing prasowy poświęcony transportowi do kraju osób poszkodowanych w tragicznym wypadku w Chorwacji. Udział w nim wezmą: dr Artur Zaczyński, szef Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz rzecznik prasowy Ministra Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
 
Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę 6 sierpnia nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie – przekazała policja. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.
 
W szpitalach w Chorwacji jest 28 pacjentów. Cztery poszkodowane osoby wróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim na czele.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy