Reklama

Kraj

USA: Departament Stanu przekaże Ukrainie 89 mln dol. na rozminowanie terenów dotkniętych wojną

Oskar Górzyński/PAP
Dodano: 10.08.2022
65657_43159502_43159499
Share
Udostępnij
Amerykański Departament Stanu poinformował we wtorek, że przekaże Ukrainie 89 mln dolarów na usuwanie min pozostawionych przez rosyjskie wojska. Porównał przy tym praktyki sił rosyjskich w tym względzie do taktyki Państwa Islamskiego i dodał, że teren dotknięty problemem równy jest ok. połowie powierzchni Polski.
Jak zapowiedział urzędnik podczas telefonicznego briefingu, pieniądze mają sfinansować pracę, sprzęt i przeszkolenie stu zespołów, które w przyszłym roku zajmą się rozminowywaniem. Oficjel powiedział, że będzie to "jedno z największych wyzwań dotyczących min lądowych od dekad", a pozostawione w efekcie wojny miny pokrywają ok. 160 tys. km2. – to powierzchnia równa ok. połowie całego terytorium Polski.
 
Istnieją dowody na to, że część min i bomb pozostawionych przez siły rosyjskie miało skrzywdzić cywilów – zaznaczył urzędnik. Przywołał przykład materiałów wybuchowych pozostawionych w pianinie 10-letniej dziewczynki w Buczy pod Kijowem.
 
"Groteskowe użycie materiałów wybuchowych, jakie obserwujemy na Ukrainie ze strony sił rosyjskich kojarzone było wcześniej tylko z ISIS w Syrii. Te środki wybuchowe blokują dostęp do żyznych ziem uprawnych, opóźniają odbudowę, uniemożliwiają powrót wysiedlonych społeczności do domów i nadal zabijają i ranią wielu ukraińskich cywilów" – napisano w oświadczeniu resortu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy