Reklama

Kraj

Wiceminister zdrowia: potwierdzono 599 nowych zakażeń koronawirusem

Danuta Starzyńska-Rosiecka/PAP
Dodano: 08.08.2022
65595_43146862_42934062
Share
Udostępnij
Potwierdzono 599 nowych zakażeń koronawirusem; w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia odnotowano spadek o 2 proc. – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podał także, że od 22 lipca ponad 580 tys. osób przyjęło druga dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19.
Wiceminister zdrowia w poniedziałek w TVP1 pytany o aktualną sytuację epidemiczną w Polsce, w tym m.in. o liczbę nowych potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
 
"Dzisiaj jest 599 przypadków, czyli to jest – jeżeli porównamy tydzień do tygodnia – spadek o 2 proc." – powiedział. Jednocześnie zastrzegł, że są to małe liczby, gdyż są to dane z weekendu. "Ale jeżeli popatrzymy na statystyki i także otoczenie naszego kraju, czyli kraje Europy zachodniej, ale także Czechy, Słowację, wszędzie widzimy w tej chwili tendencję spadkową, czyli ta fala letnia koronawirusa, już jest zdecydowanie słabsza. Myślę, że u nas także ten tydzień będzie tym tygodniem, kiedy może jeszcze będą dość wysokie wyniki, ale chyba jesteśmy już na szczycie zachorowań" – wskazał Kraska.
 
Podał, że hospitalizowanych jest ponad 2,5 tys. osób chorych na COVID-19. "To są osoby nie tylko z koronawirusem (…). Najczęściej trafiają z innymi schorzeniami i przy okazji, kiedy wykonany jest test stwierdzamy, że jest u nich koronawirus, który najczęściej nie daje jakiś takich objawów, które mieliśmy w poprzednich falach" – powiedział.
 
Wiceminister przypomniał też, że od 22 lipca możliwe jest zapisywanie się na szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 60. roku życia.
 
"Na dzień dzisiejszy jest zapisanych 910 tys. osób, ponad 580 tys. przyjęło już te drugą dawkę. To są bardzo ważne liczby, ponieważ to jest grupa największego ryzyka, osoby, które najczęściej mają obniżoną odporność, mają wielochorobowość, to są osoby, które najczęściej przegrywają walkę z COVID-19. 93 proc. osób, które zmarły to właśnie osoby z tej grupy" – poinformował. "Dlatego apelujemy, by się zaczepić" – dodał.
 
Kraska wskazał też, że prawdopodobnie na początku września pojawi się nowa szczepionka – szczepionka zmodyfikowana, celowana w wariant koronawirusa – omikron.
 
"Warto okres wakacyjny wykorzystać, aby przygotować się na jesień, bo eksperci wszyscy podkreślają, że jakiś wzrost, kolejna fala, na jesieni się pojawi" – zaznaczył.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy