Reklama

Kraj

Rzecznik MSZ: osoby z okolic Sokołowa, Konina i Jedlni w autokarze, który uległ wypadkowi w Chorwacji

PAP
Dodano: 06.08.2022
65563_6sie6
Share
Udostępnij
Autokar, który w sobotę uległ wypadkowi w Chorwacji, wyruszył z Częstochowy z pielgrzymką do Medziugorje; wśród uczestników były osoby z okolic Sokołowa, Konina i Jedlni – poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. W wypadku zginęło 12 osób.

"Wśród pielgrzymów było trzech księży, sześć zakonnic. Reszta to głównie świeccy pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni, czyli głównie z obszaru województwa mazowieckiego. Ale wszystkie te sprawy będziemy się starali w ciągu najbliższych kilku godzin zweryfikować" – powiedział dziennikarzom Jasina.

Jak dodał, w autokarze "było 42 pielgrzymów i dwóch kierowców". "Pielgrzymka organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa, która wyjechała wczoraj z Częstochowy do Medziugorje, znanego ośrodka maryjnego w Bośni i Hercegowinie" – zaznaczył.

Poinformował, że do rannych dotarli już polski konsul i wicekonsul, którzy pojechali na miejsce; z lżej rannymi udało się nawiązać kontakt, ale wiele osób jest ciężko rannych. Prawdopodobnie za kilka godzin – dodał rzecznik MSZ – dotrze na miejsce szersza delegacja m.in. z psychologami pod przewodnictwem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Jak podkreślił Jasina, w tej chwili polskie władze skupiają się na pomocy i na współpracy z władzami chorwackimi, które się sprawą zajęły. Na miejscu był m.in. wicepremier i minister spraw wewnętrznych Chorwacji – przypomniał rzecznik MSZ. Dodał, że ze swoimi chorwackimi odpowiednikami rozmawiali już premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. "Szykujemy różne sposoby pomocy dla naszych obywateli, od pomocy na miejscu po pomoc związaną z powrotem do kraju" – zaznaczył rzecznik.

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Autobus jechał w kierunku Zagrzebia. Według ostatnich informacji zginęło 11 osób, 12 ofiara zmarła w szpitalu, ponad 30 osób zostało rannych.

Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry wszczęła śledztwo ws. wypadku w sprawie sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób, w następstwie której śmierć poniosło 12 osób.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy