Reklama

Kraj

Z. Ziobro o noweli Kodeksu karnego: ufam, że ta zła decyzja Senatu zostanie w Sejmie obalona

Mateusz Mikowski/PAP
Dodano: 04.08.2022
65520_43124075_43123632
Share
Udostępnij
Ufam, że ta zła decyzja frontu obrony przestępców w polskim Senacie, w postaci opozycji – PO, PSL-u i Lewicy – zostanie obalona w polskim Sejmie, gdzie Zjednoczona Prawica na szczęście ma większość – powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Senat odrzucił w czwartek nowelizację Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Jak podkreślono w komunikacie Senatu po głosowaniu, "zdaniem większości senatorów ustawa w nieuzasadniony sposób zaostrza kary". "W ich ocenie tak daleko idącymi zmianami w ustawie powinna zająć się komisja kodyfikacyjna" – czytamy.
 
Do decyzji Senatu minister Ziobro odniósł się na konferencji prasowej. "Ufam, że ta zła, fatalna decyzja frontu obrony przestępców w polskim Senacie, w postaci opozycji – PO, PSL-u i Lewicy – zostanie obalona w polskim Sejmie, gdzie Zjednoczona Prawica na szczęście ma większość" – podkreślił minister sprawiedliwości.
 
Według niego, "wtedy, kiedy mamy do czynienia z tymi najcięższymi zbrodniami takimi, jak czyny pedofilskie, zgwałcenia, morderstwa, i z takimi sprawcami, którzy wykazują już wynaturzenie, wręcz deprawację głęboko posuniętą, tam musimy stosować te kary najsurowsze, najtwardsze i przestępcy muszą się bać".
 
"Po drugie, kara musi być sprawiedliwa w takich wypadkach, by ofiara miała przekonanie, że wymiar sprawiedliwości ma sens, że też pewna trauma dodatkowa, którą jest przeżycie osoby na sali rozpraw ma sens. I że sprawca zostanie ukarany w sposób sprawiedliwy" – dodał minister.
 
I po trzecie – jak mówił – "kara powinna też mieć zadanie izolacji tych właśnie niepoprawnych bandytów". "Bo, jeżeli taki pedofil, który – mamy wiele takich przypadków – po łagodnym wyroku miłosiernego sądu wychodzi na wolność i znowu gwałci jakąś dziewczynkę, czy chłopca, i znowu dopuszcza się okrutnego gwałtu to, co to jest, jeśli nie bezrozumne stosowanie prawa przez niektóre sądy. I chcemy temu zapobiec" – powiedział Ziobro.
 
"Chcemy dawać ochronę nie bandytom, nie pedofilom, tylko dzieciom w tym wypadku. I dlatego ten Kodeks karny również zakłada likwidację możliwości przedawnienia wobec tego rodzaju zbrodni pedofilskich na dzieciach, jak i gwałtów ze szczególnym okrucieństwem" – podkreślił minister sprawiedliwości.
 
Również wiceszef MS Marcin Warchoł odniósł się do decyzji Senatu. "Apelowaliśmy do senatorów opozycji, KO, PSL i Lewicy, żeby stanęli po stronie niewinnych ofiar, bezbronnych obywateli, którzy domagają się ochrony.(..) Nie posłuchali swoich własnych wyborców, stanęli po przestępców" – mówił Warchoł.
 
Jego zdaniem, polskie sądy są jednymi z najłagodniejszych w Europie. Jak mówił, w naszym kraju na dożywotnie pozbawienie wolności trafia tylko 4 proc. zabójców, przy czym średnia w UE to 12 proc., a w Niemczech 21 proc. "Co czwarty zabójca dostaje karę poniżej dolnej granicy, czyli 8 lat pozbawienia wolności. (…) Trzeba podwyższyć dolne granice wymiaru kary. To jest jedyny ratunek przed falą pobłażliwości przestępców" – powiedział wiceminister.
 
Jak dodał, kary mają na celu zniechęcanie przestępców, sprawienie, że popełnianie przestępstw będzie nieopłacalne i ochronę i zadośćuczynienie ofiar. "A tego nie ma w polskim prawie, co widać wyraźnie w statystykach" – dodał Warchoł.
 
Odrzucona w czwartek przez Senat nowelizacja podnosi górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Nowela wprowadza też nowy typ przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa.
 
Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Decyzja o tym będzie zależała od uznania sądu, który będzie mógł wymierzyć tę karę w dwóch sytuacjach: jeżeli sprawca był skazywany już wcześniej za najpoważniejsze, określone przestępstwa lub jeżeli jego wyjście na wolność będzie zagrażało bezpieczeństwu ludzi.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy