Reklama

Kraj

Morawiecki: powiększenie narodowego koncernu jest w interesie wszystkich obywateli

Marek Siudaj/PAP
Dodano: 02.08.2022
65440_43103590_43103490
Share
Udostępnij
Powiększenie naszego narodowego koncernu jest w interesie wszystkich obywateli, bo to się przełoży na niższe ceny paliw na stacjach benzynowych – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania o połączenie PKN Orlen z Lotosem.
 
„Podstawowa reguła na rynku biznesowym brzmi, że duży może więcej. Na skutek tego połączenia będzie możliwość renegocjowania umów na dostawy ropy i zawierania nowych umów z dostawcami, którzy do tej pory nie byli zainteresowani polskim rynkiem” – powiedział premier. – „Powiększenie naszego narodowego koncernu jest w interesie wszystkich obywateli, bo to się przełoży na niższe ceny na stacjach benzynowych dzięki możliwości negocjowania nowych kontraktów” – dodał.
 
Dodał, że siła nowej, powiększonej firmy będzie widoczna także i w wydatkach na badania i rozwój, i na nowe inwestycje, co – zdaniem Morawieckiego – „przełoży się na wzrost gospodarczy w Polsce”.
 
Premier podziękował także prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi za „skuteczne negocjacje z największym graczem na rynku ropy naftowej, czyli z Saudi Aramco” oraz za przeprowadzenie rozmów z Komisją Europejską, co pozwoliło na doprowadzenie fuzji Orlenu z Lotosem do końca.
 
„To oznacza poprawę warunków, na jakich Polska kupuje surowce” – dodał Mateusz Morawiecki.
 
W poniedziałek zostało w sądzie zarejestrowane połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos. Połączenie przeprowadzone zostało poprzez przeniesienie całego majątku Grupy Lotos, obejmującego wszystkie prawa i obowiązki (aktywa i pasywa) Grupy Lotos – spółki przejmowanej, na spółkę przejmującą, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji połączeniowych, które zostaną wydane akcjonariuszom Grupy Lotos. W związku z połączeniem kapitał zakładowy PKN Orlen został podwyższony z kwoty 534 mln 636 tys. 326,25 zł do kwoty 783 mln 59 tys. 906,25 zł.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy