Reklama

Kraj

Wicepremier Gliński: Powstanie Warszawskie to jest ikona polskiej tożsamości

PAP
Dodano: 01.08.2022
65420_1sie5
Share
Udostępnij
Powstanie Warszawskie to jest ikona polskiej tożsamości – powiedział w poniedziałek w Warszawie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Bez Powstania Warszawskiego nie byłoby wolnej Polski – dodał.

W poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wziął udział w uroczystości poświęconej "Energetykom w Powstaniu", odbywającej się na skwerze Tadeusza Kahla.

"Powstanie Warszawskie to jest ikona polskiej tożsamości. Bez Powstania Warszawskiego nie byłoby wolnej Polski, pewnie nie byłoby tego pięknego poranka w wolnej Warszawie, w demokratycznym wolnym kraju. Nie byłoby bowiem solidarności i nie byłoby zmian w Europie Środkowo-Wschodniej" – powiedział Gliński.

"Ten azjatycki kołchoz by obejmował już całą Europę w ten czy w inny sposób" – mówił.

Gliński dodał, że w ostateczności o losach narodów decyduje gotowość do poświęceń najwyższych.

"Jeżeli Powstanie Warszawskie nie miałoby sensu, to nie ma sensu istnienie Polski. Nie ma sensu istnienie naszej wspólnoty narodowej, dzięki której możemy żyć w wolnym kraju i kolejne pokolenia, nasze dzieci, mają szanse rozwojowe – mogą same, mam nadzieję – stanowić o własnych losach" – wyjaśnił.

Przypomniał, że jedną z "ikon powstania" była obrona elektrowni na Powiślu. "Ona trwała ponad miesiąc" – podkreślił Gliński.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy