Reklama

Kraj

Prezes PGE: do Polski płynie 11 statków z węglem

Aneta Oksiuta / PAP
Dodano: 01.08.2022
65415_1sie1
Share
Udostępnij
Do Polski płynie 11 statków z węglem dla Polskiej Grupy Energetycznej; to 700 tys. ton surowca – powiedział w poniedziałek prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Polska jest bezpieczna, będzie miała węgiel na jesieni i w sezonie zimowym – zapewnił.

"W tej chwili płynie 11 statków z węglem dla nas, dla Polskiej Grupy Energetycznej – to jest 700 tys. ton. Będą płynęły kolejne statki" – powiedział Dąbrowski w Programie 1 Polskiego Radia.

Dąbrowski przekazał, że PGE jest największym producentem energii elektrycznej w Polsce. "Jesteśmy istotnym elementem całego systemu bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim energetycznego – zabezpieczamy Polskę, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej i ciepła" – tłumaczył.

Jak mówił, głównym dostawcą węgla do elektrowni PGE jest Polska Grupa Górnicza. "My jesteśmy zabezpieczeni. Także energia elektryczna z naszych źródeł będzie na pewno płynęła" – powiedział.

Dodał, że PGE podjęła się wsparcia sytuacji na rynku w związku z ogłoszeniem przez rząd polski sankcji na Rosję, "które były konieczne i zatrzymaniem importu węgla z Rosji". "Zgłosiliśmy się, że wesprzemy przede wszystkim małe ciepłownie na wschodzie Polski, które od lat korzystały z węgla rosyjskiego. Będziemy wspierali także odbiorców indywidualnych" – poinformował Dąbrowski.

Szef PGE przekazał, że węgiel zostanie zaimportowany z różnych kierunków, przede wszystkim z Ameryki Południowej. "Ten węgiel z Ameryki Południowej i Środowej jest taki najbardziej zbliżony do węgla polskiego i będzie mógł być używany przez klientów indywidualnych, a także ciepłownie" – tłumaczył.

Zapewnił, że Polska jest bezpieczna "i będzie miała węgiel na jesieni i w sezonie zimowy". 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy