Reklama

Kraj

Paprocka dla PAP: prezydent ratyfikował w piątek protokoły dot. wejścia Szwecji i Finlandii do NATO

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka / PAP
Dodano: 30.07.2022
65380_30li1
Share
Udostępnij
Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w piątek protokoły dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO – przekazała PAP prezydencka minister Małgorzata Paprocka. 22 lipca prezydent podpisał ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji obu krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Pan prezydent ratyfikował dziś protokoły dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO" – przekazała PAP w piątek wieczorem minister w KPRP.

Tydzień temu, 22 lipca, prezydent Duda podpisał dwie ustawy o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Finlandii i Królestwa Szwecji. "To ważny dzień dla bezpieczeństwa przyszłych pokoleń (…) dzięki temu wolny świat zwycięży" – mówił wówczas prezydent po uroczystym podpisaniu ustaw w Gdyni, na fregacie rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko.

Dwa dni wcześniej, 20 lipca, ustawy przyjął Senat, natomiast Sejm uchwalił je 7 lipca.

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Szwecja i Finlandia mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez głowę państwa i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy