Reklama

Kraj

Premier: mam nadzieję, że od 2024 r. będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi

Rafał Białkowski / PAP
Dodano: 29.07.2022
65374_29li7
Share
Udostępnij
Mam nadzieję, że od 2024 r. będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi; na te dwa lata przygotowaliśmy wakacje kredytowe – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wakacje kredytowe mają złagodzić niepewność tych, którzy zaciągnęli zobowiązania.

W piątek w życie weszły przepisy dotyczące wakacji kredytowych, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej przypomniał, że propozycję tę zaproponował 25 kwietnia, a w piątek wchodzą one w życie. "Dzisiaj wchodzą w życie te regulacje, które w sposób zasadniczy umożliwiają lepsze, łatwiejsze przejście przez te trudne czasy dla wszystkich, którzy wzięli kredyty hipoteczne" – mówił.

"Rząd PiS nie wyznaje zasady +nocnego stróża+, który chowa głowę w piasek i udaje, że nic od niego nie zależy. WIBOR był na podobnym poziomie jak dzisiaj, 6,8 proc. w jednym z lat, kiedy rządziła PO. Nie było wtedy żadnych wakacji kredytowych, nie było wielkiego funduszu gwarancji kredytowych, który jest dodatkowym elementem łagodzącym ten trudny czas dla kredytobiorców" – dodał.

Szef rządu wyraził nadzieję, że od 2024 r. będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi. "Mam nadzieję, że od roku 2024, a być może również i wcześniej – tego nie wiem, bo to nie jest prerogatywa rządu, a poza tym podlega to pewnym obiektywnym zjawiskom i zdarzeniom – być może od 2024 roku będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi" – mówił.

Premier zwrócił uwagę, że z wakacji kredytowych może skorzystać nawet "ponad dwa miliony polskich rodzin". Wskazał, że pomoc ta jest warta od 10 do 20 mld zł łącznie do końca 2023 r. – w zależności ile osób skorzysta z wakacji kredytowych. Apelował też do osób, które chciałyby skorzystać z czterech rat wakacji kredytowych w tym roku, aby składali wnioski nawet dzisiaj.

Podkreślał, że dzisiaj niesienie pomocy obywatelom jest dla rządu pierwszorzędnym nakazem. "Jest dla nas wyznacznikiem i drogowskazem, czego najlepszym dowodem jest wiarygodne, konkretne zrealizowanie naszej obietnicy dotyczącej wakacji kredytowej. Dlatego wprowadzamy te wszystkie mechanizmy, które mają ubezpieczyć, ułatwić życie ludziom, którzy wzięli kredyt hipoteczny. (…) Kredyt miał być przepustką do własnego domu, a nie kamieniem młyńskim u szyi zwłaszcza tych, którzy tracą pracę albo są w trudnej sytuacji bytowej. Dlatego kiedy raty kredytu stają się za wysokie, to państwo interweniuje" – zapewniał.

Morawiecki wyraził jednocześnie zdumienie z empatii, "z jaką niektórzy komentatorzy, zwłaszcza liberalnych mediów, komentują dzisiaj stan sytuacji w sektorze bankowym". "Pochylają się z ogromną troską nad zyskami banków. Otóż ja bardzo dobrze znam ten sektor i mogę powiedzieć: on jest bardzo stabilny, jest dokapitalizowany" – zaznaczył.

Jak stwierdził, solidarność jest jednym z filarów naszego państwa i aby nie była ona tylko słowem, to powinna być praktykowana przez obywateli i przez instytucje. "Przez całe lata III Rzeczypospolitej państwo było silne wobec słabszych grup społecznych. Przypominam sobie bardzo wiele regulacji tego typu, zwłaszcza z czasów PO" – mówił premier. Z drugiej strony – dodał – "państwo było słabe wobec możnych, silnych, tych, którzy byli albo u władzy, albo reprezentowali potężne grupy interesów, krajowe i zagraniczne".

Tymczasem – zaznaczył premier – państwo powinno być wyrozumiałe wobec słabszych, a silne wobec silnych. "Sądzę, że wielu z państwa, nawet ci, którzy nas nie popierają, dostrzegają tę zmianę: że wstawiamy się za słabszymi, za osobami niepełnosprawnymi, za emerytami, rodzinami. A w tym wypadku za kredytobiorcami, za tymi którzy potrzebują dziś pomocy. Wbrew tym silnym, czyli wbrew sektorowi bankowemu i ich nagłym obrońcom" – powiedział.

Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. W bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej; w ostatnim kwartale tego roku, czyli między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat, a w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy