Reklama

Kraj

Premier: chcemy zrobić wszystko, żeby podwyżki energii były jak najniższe

Ewa Wesołowska / PAP
Dodano: 28.07.2022
65365_28li18
Share
Udostępnij
Chcemy zrobić wszystko, żeby podwyżki energii były jak najniższe – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier w wywiadzie w Polsat News wskazał, że już w marcu, kwietniu i maju, Polska zaczęła zamawiać węgiel z innych kierunków niż Rosja. "Teraz zwiększamy te zamówienia, żeby podaż była jak największa" – powiedział. Dodał, że dzięki zwiększeniu podaży, czyli poprzez mechanizmy rynkowe, uda się obniżyć ceny tego surowca.

Pytany, czy wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel nie nastąpiło za szybko, Morawiecki zauważył, że inne kraje realizowały zaproponowany przez Polskę scenariusz. Zaznaczył, że dzięki sankcjom wprowadzanym sukcesywnie przez Unię Europejską, Ukraina jest w stanie cały czas bronić swojej suwerenności. "Pamiętajmy, że oni tam bronią również naszej suwerenności" – dodał.

Szef rządu nie zgodził się ze stwierdzeniem, że osoby, które ogrzewają domy i mieszkania np. gazem, "będą w dyskryminowane", ponieważ nie dostaną dodatku węglowego, a będą musiały płacić więcej za dostarczaną energię. "Państwo polskie płaci firmom gazowym, które drogo kupują gaz, po to, żeby taniej sprzedały gaz gospodarstwom domowym" – wskazał.

Zapewnił, że rząd "na pewno" nie dopuści do zapowiadanych przez niektóre przedsiębiorstwa podwyżek o 150 czy nawet 180 proc. "Państwo ma instrument w postaci regulatora, który ma prawo uregulować tę taryfę na poziomie niższym. Wtedy przedsiębiorstwo domaga się rekompensaty. I my tę rekompensatę damy" – powiedział Morawiecki. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy