Reklama

Kraj

Premier Morawiecki: Polska i Hiszpania piszą najnowszą historię kontynentu

PAP
Dodano: 27.07.2022
65336_27li10
Share
Udostępnij
Polska i Hiszpania piszą najnowszą historię kontynentu – podkreślił w środę w Warszawie premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych. Zrobimy wszystko, aby Europa nie była zakładnikiem energetycznym Putina – zapewnił szef hiszpańskiego rządu Pedro Sanchez.

"Polska doskonale rozumiejąc wyzwania, jakie się wiążą z polityką Rosji rozpoczęła budowę gazociągu bałtyckiego z Norwegii, budowę kilku interkonektorów oraz poszerzenia zdolności do przyjmowania gazu w naszym gazoporcie w Świnoujściu" – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w Warszawie.

Jak dodał, wszystkie te kroki doprowadziły do sytuacji, że "na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo". "Już w tej chwili Rosja nie jest w stanie nas szantażować jak chociażby szantażuje Niemcy" – dodał, zaznaczając, że "mieliśmy rację, którą nam przyznają zachodni partnerzy". "Radzimy naszym zachodnim partnerom, aby robić wszystko, by się uniezależniać od partnera, który wykorzystuje gaz jako broń w wojnie nie tylko przeciw Ukrainie, ale przeciwko całej Europie" – stwierdził Morawiecki.

Odnosząc się do wtorkowego porozumienia państw UE ws. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, szef rządu podkreślił, że "pierwotne propozycje KE zmieniliśmy w ten sposób, żeby odzwierciedlić różną sytuację państw członkowskich". Jak dodał, w ocenie polskiego rządu wypracowana koncepcja jest "dobrą, sprawiedliwą i uczciwą propozycją".

Wtorkowe porozumienie przewiduje, że państwa członkowskie UE zobowiązują się do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc., a rozporządzenie Rady przewiduje również możliwość uruchomienia "stanu ostrzegawczego" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw; w takim wypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe, ale z szeregiem wyjątków.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy