Reklama

Kraj

Błaszczak: to jest bardzo dobra wiadomość, że kolejni żołnierze przystępują do WOT

Jacek Buraczewski, Daria Porycka / PAP
Dodano: 23.07.2022
65257_23li4
Share
Udostępnij
To jest bardzo dobra wiadomość, że kolejni żołnierze przystępują do Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział w sobotę w Ełku wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak dodał, każdy może znaleźć formułę służby w wojsku polskim, jaka mu najbardziej odpowiada.

Przysięgę w Ełku złożyło 80 ochotników, którzy 8 lipca rozpoczęli szkolenie podstawowe. Żołnierze zasilą szeregi pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach – w Olsztynie, Ełku, Braniewie, Morągu i Giżycku.

Podczas uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wicepremier podkreślił, że Wojsko Polskie stanowi "gwarancję bezpieczeństwa naszej ojczyzny". "To jest bardzo dobra wiadomość, że kolejni żołnierze przystępują do Wojsk Obrony Terytorialnej (…). Sądzę, że każdy może znaleźć formułę służby w wojsku polskim, jaka mu najbardziej odpowiada. Po wprowadzeniu w życie ustawy o obronie ojczyzny – oprócz tej podstawowej, zawodowej służby wojskowej – mamy terytorialną służbę wojskową, ale także mamy aktywną rezerwę, mamy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową" – powiedział.

Wspominając o agresji Rosji na Ukrainę, Błaszczak zwrócił uwagę, że "naszym zadaniem jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych". "Realizujemy konsekwentnie ten proces, zwiększając liczebnie Wojsko Polskie, wyposażając Wojsko Polskie w nowoczesną broń. To jest dynamiczny proces, który znacząco przyspieszył dlatego, że mamy ustawę o obronie ojczyzny, mamy fundament finansowy, który pozwala nam na właśnie takie działania" – stwierdził.

Dodał, że "w przypadku woj. warmińsko-mazurskiego rozwijamy obok wojsk operacyjnych Wojska Obrony Terytorialnej". "WOT sprawdziły się. Myślę, że nikt, kto nie ma złej woli, nie powie, że jest inaczej, dlatego że żołnierze WOT pomagali i pomagają, są gotowi, by pomagać w sytuacji usuwania skutków klęsk żywiołowych. Przecież wspaniałą pracę wykonali żołnierze WOT w czasie pandemii. A w przypadku zagrożeń, które pojawiły się w ubiegłym roku – chodzi o atak hybrydowy przeprowadzony przez reżim Łukaszenki na Polskę – również, chroniąc granice Polski, ale też UE" – zaznaczył szef MON.

Jesteśmy tu, bo mocno wierzymy w nasz kraj i jesteśmy gotowi z całych sił go bronić. Rozumiemy jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nas, żołnierzach Wojska Polskiego" – powiedział podczas uroczystości jeden z żołnierzy Damian Kościuk.

Szkolenie żołnierzy z Ełku odbyło się w ramach akcji „Wakacje w mundurze” i było skierowane głównie do nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów.

Żołnierze WOT są obecni w Ełku od 2018 roku. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada WOT liczy ponad 3 tys. żołnierzy. W tym roku obchodzi piątą rocznicę powstania.

Po uroczystości rozpoczął się piknik wojskowy, podczas którego można obejrzeć pojazdy i sprzęt wojskowy oraz porozmawiać z żołnierzami. To również okazja do poznania oferty i warunków służby w Wojsku Polskim, szczególnie w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zaplanowano także atrakcje dla dzieci i młodzieży, m.in. konkurencje sportowe i paintball.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy