Reklama

Kraj

Anna Moskwa: rząd przyjął projekt ws. dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł

Longina Grzegórska-Szpyt, Michał Boroń / PAP
Dodano: 19.07.2022
65178_19li11
Share
Udostępnij
Rząd przyjął projekt ustawy ws. dodatku węglowego, którego wysokość wyniesie 3 tys. zł – poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że dodatek węglowy zastąpi ustawę o maksymalnej cenie węgla na poziomie 996,60 zł.

Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. dodatku węglowego. Jego wysokość wyniesie 3 tys. zł i będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, gdzie źródłem ogrzewania są piece na węgiel.

"Dodatek będzie wypłacany w wysokości 3 tys. zł na odbiorcę, na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel" – powiedziała Moskwa.

"Nie ma żadnych kryteriów dochodowych, czyli każdy, kto taki piec ma, taki wniosek może złożyć" – dodała. Minister zapewniła, że zaraz po wejściu w życie ustawy, chętni będą mogli składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego i będzie można je składać do 30 listopada. Gminy będą miały 30 dni na jego wypłacenie – zaznaczyła.

Dodała, że nadal można też założyć deklarację do CEEB, która uprawniać będzie do wypłaty dodatku.

Szefowa resortu klimatu poinformowała również na wtorkowej konferencji, że przepisy ws. maksymalnej ceny węgla w wys. 996,60 zł m.in. dla odbiorców indywidualnych zostaną zlikwidowane i zastąpione przyjętą we wtorek przez rząd ustawą, która przewiduje 3 tys. zł bezpośredniego wsparcia w dodatku węglowym. Zaznaczyła, że jeśli znajdą się pomioty, które będą chciały skorzystać z wcześniejszego rozwiązania (rekompensaty do maksymalnej ceny na poziomie 996,60 zł – PAP), to będą mogły, ale – jak podkreśliła – "nie jesteśmy w tej kwestii optymistką".

W ocenie minister Moskwy nowo zaproponowane rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe dla odbiorców, bo wesprze te osoby, które już zakupiły węgiel na rynku i tych, którzy dopiero to zrobią.

Szefowa MKiŚ poinformowała ponadto na wtorkowej konferencji, że do polskich portów trafiło do tej pory ponad 3 mln ton węgla. Płynie on do kraju m.in. z Kolumbii, Tanzanii, USA, RPA, Australii i Indonezji. Dodała, że spółki Skarbu Państwa mają zakontraktowane ponad 7 mln ton węgla. Zwróciła uwagę, że jednocześnie import prowadzą prywatne firmy.

Minister Moskwa dodała, że prowadzone są również prace nad "kompleksowym rozwiązaniem" wsparcia dla odbiorców indywidualnych energii elektrycznej i ciepła. Zapowiedziała, że efekty tych prac zostaną zakomunikowane "w swoim czasie" .
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy