Reklama

Kraj

Błaszczak: Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w Polsce

Mikołaj Małecki/PAP
Dodano: 07.07.2022
64900_42902332_42902308
Share
Udostępnij
Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w Polsce, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej – poinformował w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
"To efekt naszych silnych relacji z Wielką Brytanią i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki" – napisał Błaszczak na Twitterze.
 
Rozmieszczenie systemu tego typu w Polsce oraz wysłanie dodatkowo 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej, brytyjski minister obrony Ben Wallace zapowiedział w marcu podczas wizyty w Warszawie. Sky Sabre to system przeciwlotniczy średniego zasięgu wprowadzony na wyposażenie brytyjskich sił zbrojnych w grudniu ubiegłego roku. Jak mówił w marcu po spotkaniu z Błaszczakiem Wallace, rakiety systemu mogą uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej lecący z prędkością dźwięku. Poza wyrzutniami i rakietami w skład zestawu systemu wchodzi radar oraz system dowodzenia, kierowania i łączności.
 
Wcześniej w środę szef MON poinformował, że w tym tygodniu do Polski trafi kompania brytyjskich czołgów Challenger, będzie to wsparcie dla sił brytyjskich już obecnych w Polsce.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy