Reklama

Kraj

Szef MON podpisał umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Piotr Nowak/PAP
Dodano: 01.07.2022
64794_42861868_42861848
Share
Udostępnij
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w piątek w Świdniku umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149. Na wyposażenie polskich sił lądowych już od przyszłego roku trafią nowoczesne śmigłowce; to ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej – zaznaczył szef MON.
"Po raz kolejny podpisaliśmy umowę tu, w PZL Świdnik, dotyczącą wyposażenia Wojska Polskiego w śmigłowce. (…) W 2019 rok chodziło o śmigłowce AW101, które już bardzo niedługo trafią na wyposażenie polskiej marynarki wojennej. Przed chwilą umowa, która dotyczy śmigłowców AW149, które trafią na wyposażenie polskich sił lądowych" – powiedział Błaszczak podczas uroczystości.
 
Podkreślił, że śmigłowce AW149 cieszą się dobrą opinią. "To są śmigłowce, które powstają w ramach grupy Leonardo, PZL Świdnik jest jednym z czołowych zakładów w ramach tej grupy" – zaznaczył. Wyraził zadowolenie, że umowa daje perspektywy rozwoju PZL Świdnik.
 
"Ale najistotniejsze jest to, że na wyposażenie polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to trafią już od przyszłego roku" – zaznaczył, dodając, że pierwsze śmigłowce będą gotowe już w przyszłym roku, co jest niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej, napaści Rosji na Ukrainę i tego, że tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. W związku z tym – zaznaczył – polskie władze podjęły decyzję, by "skokowo przyspieszyć proces modernizacji Wojska Polskiego".
 
"Kontrakt opiewa na kwotę 8 mld 250 mln zł. Dotyczy 32 śmigłowców AW149, a więc dwóch eskadr śmigłowców. Jeszcze raz bardzo mocno podkreślam, że pierwsze śmigłowce trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku" – powiedział Błaszczak.
 
Poinformował też, że w ramach kontraktu Polska ma również zamówiony pakiet logistyczny i szkoleniowy, łącznie z symulatorami.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy