Reklama

Kraj

Premier: “ruski mir” to ideologia zbrodnicza i niebezpieczna

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Bartłomiej Pawlak / PAP
Dodano: 17.06.2022
64356_17cz5
Share
Udostępnij

Władimir Putin stworzył ideologię "ruskiego miru", zbrodniczą i niebezpieczną, z którą mierzymy się my, a jeszcze bardziej – w okrutny sposób doświadczany – naród ukraiński; zbrodnie, z którymi mamy do czynienia na Ukrainie, noszą znamiona ludobójstwa – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier wziął w piątek udział w spotkaniu klubów "Gazety Polskiej" w Spale (woj. łódzkie).

"Ja wiem doskonale, z jakiej tradycji wyrastacie państwo, wyrastamy my wszyscy, z tradycji patriotycznej. W tej tradycji jest miejsce na pamięć i dbałość o prawdę dotyczącą ludobójstwa na Wołyniu. I my nigdy nie zapomnimy tego i prawdy tej zawsze będziemy się domagać" – kontynuował premier.

"Ale dziś, na naszych oczach, z tego sponiewieranego też przez historię narodu ukraińskiego rodzi się w jego ramach nowy fundament, nowy mit założycielski – mit walki z Rosja, z tą samą Rosją, która chce zniszczyć Polskę. Dlatego dziś jednoczymy się w ich wysiłkach pokonania tego najeźdźcy, zbrodniarzy wojennych i – owszem, tak – ludobójców" – zaznaczył premier. "Bo te zbrodnie, z którymi mamy do czynienia na Ukrainie noszą znamiona ludobójstwa" – dodał.

"Spotykamy się w cieniu zupełnie nowej sytuacji – gdy świat wtrzymał oddech, dlatego że Putin otworzył puszkę Pandory. Putin i władza na Kremlu doszła do wniosku, że teraz trzeba doprowadzić do przesilenia" – powiedział. Według niego wynikało to z tego, że Rosjanie "widzieli, że przegrywają (…) ten wyścig – w dużym stopniu techniczny, technologiczny, przemysłowy, gospodarczy".

Jak mówił premier, ideologia "ruskiego miru" Putina czerpie z dwóch tradycji: Związku Radzieckiego i wielkiej Rosji. "Putin ubrał w nie ruski mir. Ale ten ruski mir, czyli ta rosyjska ideologia, jest ideologią zbrodniczą, niebezpieczną, która dziś pokazuje swoje najstraszniejsze oblicze. Z tym dziś mierzymy się my, a jeszcze bardziej – w okrutny sposób doświadczany – mierzy się z tym naród ukraiński" – powiedział Morawiecki.

"Dlatego uświadamiamy całemu światu, że Rosja wysublimowała, można rzec, wszystko, co najgorsze z nowożytnej historii XIX i XX wieku, a zwłaszcza XX wieku – imperializm, kolonializm i nacjonalizm" – powiedział szef rządu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy