Reklama

Kraj

Adamczyk: tymczasowe silosy w Polsce pomogą w płynnym transporcie zboża z Ukrainy

Łukasz Pawłowski / PAP
Dodano: 15.06.2022
64317_15cz4
Share
Udostępnij
Tymczasowe silosy na zboże, które mają powstać przy granicy Ukrainy m.in. w Polsce, to element infrastruktury, który ma pomóc w dotarciu ziarna z Ukrainy do odbiorców docelowych, zwłaszcza w Afryce – wynika ze środowej wypowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

"Silosy, o których dzisiaj mówił pan prezydent Biden, to jest element całej infrastruktury, która ma służyć temu, aby w sposób płynny to zboże, szczególnie pszenica, opuściło Ukrainę i dotarło do celu" – powiedział Adamczyk.

"Musimy zrobić wszystko, aby zboże z Ukrainy dotarło do docelowych odbiorców, czyli szczególnie do Afryki" – podkreślił.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu.

"Swoją wojną Putin nie tylko stara się wymazać kulturę Ukraińców, dziesiątkuje naród (ukraiński) i popełnia niezliczone zbrodnie wojenne, ale też uniemożliwia eksport tysięcy ton zboża, które są zamknięte w silosach (…). Pracujemy więc nad planem, by wywieźć je do innych krajów drogą kolejową" – powiedział Biden w przemówieniu na temat gospodarki podczas konwencji federacji związków zawodowych AFL-CIO w Filadelfii.

Adamczyk przyznał, że spotkał się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim i prosił o uściślenie informacji dotyczącej budowy silosów.

"Myślę, że za kilka dni będziemy mogli mówić o szczegółach" – stwierdził Adamczyk.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy