Reklama

Kraj

Niedzielski: przygotowaliśmy pilotaż pomocy dla osób z doświadczeniem traumy

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agnieszka Grzelak-Michałowska/PAP
Dodano: 10.06.2022
64094_42681922_42681915
Share
Udostępnij
Przygotowaliśmy pilotaż pomocy dla osób z doświadczeniem traumy – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Chodzi m.in. o osoby uczestniczące w wypadkach komunikacyjnych, poszkodowane przemocą, uczestniczące w działaniach wojennych i mające doświadczenia uchodźcze.
"Planujemy uruchomienie w lipcu kolejnego pilotażu (…), będziemy zajmowali się zagadnieniami traumy, która może być związana m.in. z wypadkami komunikacyjnymi” – przekazał na konferencji prasowej w Łodzi szef MZ.
 
"To jest także działanie profilowane pod kątem doświadczeń pandemicznych, czy też doświadczeń związanych z agresją rosyjską na Ukrainę” – wskazał.
 
MZ skierowało na początku tygodnia do konsultacji projekt w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin.
 
Program – jak wyjaśniono w uzasadnieniu – stanowi odpowiedź na potrzebę związaną z udzielaniem pomocy osobom odczuwające psychologiczne konsekwencje trudnych doświadczeniach, takich jak: uczestnictwo w działaniach wojennych lub doświadczenie uchodźcze w związku z konfliktem zbrojnym, doświadczenie lub bycie świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej, uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym lub doświadczenie skutków kataklizmów.
 
Pilotaż ma potrwać do końca 2024 r. Coroczna ewaluacja ma umożliwić wprowadzanie ewentualnych modyfikacji jeszcze w trakcie jego trwania.
 
Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy