Reklama

Kraj

Największy przeładunek sprzętu armii amerykańskiej w historii Portu Gdynia

Piotr Mirowicz/PAP
Dodano: 07.06.2022
64045_42655328_42655259
Share
Udostępnij
W terminalu kontenerowym BCT trwa największy przeładunek sprzętu armii amerykańskiej w historii gdyńskiego portu – przekazali we wtorkowym komunikacie przedstawiciele Portu Gdynia. Do rozładowania są samochody i ok. 1,5 tys. sztuk sprzętu wojskowego.
Przeładunek sprzętu amerykańskiej armii w gdyńskim porcie rozpoczął się we wtorek. Z pociągu, który dojechał do terminalu kontenerowego BCT w Porcie Gdynia rozładowywane są m.in. samochody i ok. 1,5 tys. sztuk sprzętu wojskowego. Łącznie do przeładowania jest ok. 500 kontenerów.
 
Prezes Bałtyckiego Terminala Kontenerowego Wojciech Szymulewicz, cytowany w przekazanym PAP komunikacie podkreślił, że jest to największy jednorazowy przeładunek realizowany dla armii amerykańskich w historii portu i terminala. "W czasie naszej blisko 20-letniej obecności w Gdyni realizowaliśmy ich wiele, był to zarówno przerzut najcięższego sprzętu takiego jak czołgi Abrams, Bradley, działa samobieżne, jak i kontenery z lżejszym sprzętem" – podał prezes.
 
Zaznaczył, że współpraca BCT z armią USA obowiązuje od 2018 r., a obecny przeładunek jest piętnastym w tym czasie.
 
Jak poinformowano w komunikacie, w ramach współpracy polsko amerykańskiej od trzech miesięcy z terminalu BCT realizowane są połączenia z Nowym Jorkiem, Filadelfią i Norfolk.
 
"Połączenie, realizowane przez jedną z największych firm transportowych na świecie MSC, jest jedynym bezpośrednim połączeniem kontenerowym między Polską a USA" – poinformowano. Jak podkreślono, ma to znaczenie dla rozwoju współpracy gospodarczej i w obszarze bezpieczeństwa dla regionu Europy Środkowej i Skandynawii. "Znaczenie obszaru Morza Bałtyckiego znacząco rośnie w ramach sojuszu NATO i w kontekście wsparcia logistycznego związanych z agresją Rosji" – zaznaczono w komunikacie.
 
Potwierdzeniem współpracy i rangi realizowanej obecnie dostawy była wtorkowa wizyta w terminalu BCT ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy