Reklama

Kraj

Ziobro: ministrowie z SP podniosą na wtorkowym posiedzeniu rządu kwestię cen węgla

Hubert Bekrycht/PAP
Dodano: 06.06.2022
64020_42645378_42645403
Share
Udostępnij
Podczas wtorkowego posiedzenia rządu ministrowie reprezentujący Solidarną Polskę podniosą kwestię związaną z drastycznymi wzrostami cen węgla; jest to problem dotyczący milionów Polaków – powiedział w poniedziałek w Łodzi minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, minister Ziobro zwrócił uwagę na kwestie rosnących cen węgla podkreślając po raz kolejny, że "problem dotyczy bardzo wielu mieszkańców Polski, milionów ludzi". "Radykalny wzrost cen węgla, który poniekąd jest pokłosiem wojny za naszą wschodnią granicą, jednak w rzeczy samej jest spowodowany irracjonalną, szaloną polityką Unii Europejskiej" – ocenił szef MS.
 
”Mimo, że Polska jest krajem najbogatszym i najbardziej zasobnym, jeśli chodzi o złoża węgla, UE podejmowała politykę blokady rozwijania inwestycji węglowych" – zauważył Ziobro.
 
Jak zaznaczył "Solidarna Polska, konsekwentnie realizując swoją politykę, będzie chciała ten temat na jutrzejszej Radzie Ministrów poddać dyskusji". "SP sprzeciwiała się polityce Brukseli i polityce opozycji – PO, PSL i Lewicy – które forsowały założenia ideologiczne polityki energetyczno-klimatycznej i chciały, żeby Polska jeszcze bardziej uzależniała się od gazu i odchodziła od węgla" – powiedział minister.
 
"Jest to temat absolutnie niecierpiący zwłoki i dlatego chcemy go postawić na Radzie Ministrów i zwrócić uwagę na działania doraźne i natychmiastowe, aby dać Polakom poczucie bezpieczeństwa w tym obszarze" – zapowiedział szef MS.
 
Minister odniósł się też do gospodarki Japonii, która – jak powiedział – po katastrofie elektrowni atomowej 11 lat temu zaczęła powracać do tradycyjnych metod wytwarzania energii elektrycznej i buduje 23 elektrownie węglowe, mimo, że – jak zaznaczył – kraj ten nie ma złóż węgla i importuje go m.in. z Indonezji i Australii.
 
"Skoro Japończycy nie wybrali innych form produkcji elektryczności i zdecydowali się postawić na stabilne źródło energii, jakim jest węgiel, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod spalania tego surowca, to nas też na to stać" – ocenił Ziobro. "A w przeciwieństwie do Japonii, Polska ma bardzo bogate złoża węgla i to najwyższej jakości" – dodał.
 
"Ulegając jednak presji Unii Europejskiej Polska zaprzestała inwestycji w wydobycie własnego węgla" – zaznaczył minister. "Polska powinna podejmować suwerenne decyzje, przede wszystkimi w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Pamiętajmy, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna mająca swoje konsekwencje w sferze energetyki" – zaznaczył lider SP.
 
Ziobro jako złe określił poprawki senackiej większości do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. "To są poprawki, które zmierzają do anarchizacji polskiego sądownictwa, do chaosu. Platforma Obywatelska i tzw. totalna opozycja jest też opozycją fatalną, bo nie bierze odpowiedzialności za własne działania" – podkreślił.
 
"Zmiany wprowadzone w Sejmie w ramach szantażu unijnego też są złe, tylko nie aż tak dramatycznie złe, jak skutki rozwiązań proponowanych przez opozycję" – ocenił Ziobro. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy