Reklama

Kraj

Prezydent przybył do Szwajcarii; we wtorek weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Grzegorz Bruszewski/PAP
Dodano: 23.05.2022
63545_42533077_42533069
Share
Udostępnij
Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek wieczorem do Szwajcarii, gdzie we wtorek weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a także w szeregu spotkań bilateralnych.
W poniedziałek Andrzej Duda na konferencji prasowej po powrocie z Kijowa informując, że udaje się do Szwajcarii podkreślił, że Forum w Davos "można śmiało powiedzieć – obraca się wokół kwestii agresji rosyjskiej na Ukrainę, sytuacji gospodarczej z tym związanej, sytuacji energetycznej z tym związanej". "Wokół tego na pewno będą się toczyły wszystkie rozmowy” – mówił Duda.
 
Również szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem do Szwajcarii, że Andrzej Duda będzie podnosił podczas Forum tematy sytuacji na Ukrainie, pomocy dla tego państwa oraz nadania Ukrainie statusu kandydata na członka UE.
 
"Członkostwo w UE – podobnie jak stosunki polsko-ukraińskie – to pewien proces, na który składa się cała masa cegiełek. Tutaj będzie wiele cegieł położonych w tej budowie. Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia liczą, że przełamiemy opór kilku państw Zachodu, który jest bezzasadny" – zaznaczył Kumoch.
 
We wtorek godz. 10.45 prezydent wraz m.in. z ministrami spraw zagranicznych Hiszpanii, Finlandii, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej i kongresmenem z Nowego Jorku Gregorym W. Meeksem weźmie udział w panelu o perspektywach geopolitycznych w kontekście wojny na Ukrainie.
 
Duda spotka się też z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem w Centrum Kongresowym, z prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem w Domu Polskim, a w Domu Trójmorza weźmie udział w uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy GPW a Bankiem Centralnym Republiki Armenii.
 
Popołudniu prezydent weźmie udział w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki dotyczącym w sprawie rewitalizacji sojuszu transatlantyckiego w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
 
Planowane są też spotkania Andrzeja Dudy z premierem Czarnogóry Dritanem Abazovicem i udział w panelu prezydentów Trójmorza, w którym udział wezmą także prezydenci biorą Prezydenci Republiki Łotewskiej Egils Levits, Republiki Estońskiej Alar Karis.
 
We wtorek w Domu Trójmorza odbędzie się ceremonia odznaczenia Orderem Orła Białego byłej prezydent Chorwacji Kolindy Grabar–Kitarović.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy