Reklama

Kraj

Buda: formalny wniosek o przydział pieniędzy z KPO zostanie złożony w lipcu

PAP
Dodano: 17.05.2022
63360_42475706_42475666
Share
Udostępnij
Formalny wniosek o przydział pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w lipcu tego roku – powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że w tym roku Polska może liczyć na 2,8 mld euro z części grantowej i 1,3 mld euro z części pożyczkowej.
"W lipcu składamy wniosek (o przydział pieniędzy w ramach KPO – PAP). Na rozpatrzenie wniosku jest kilka tygodni przez Komisję. Jak złożymy wniosek na początku lipca, pierwsza transza trafi w tym roku. To jest 2,8 mld euro z części granatowej, to jest przeszło 11 mld zł. Z części pożyczkowej 1,3 mld euro, czyli około 6 mld zł" – powiedział szef MRiT na antenie TVP1.
 
Minister poinformował, że środki te zostaną przeznaczone m.in. na odnawialne źródła energii, jak offshore na Morzu Bałtyckim, miejsca w przedszkolach, likwidację białych plan w dostępie do internetu w Polsce czy infrastrukturę kolejową.
 
"Przetargi na kolei trwają i są rozstrzygane, za chwilę będziemy świadkami realizacji tych inwestycji jeszcze przed środkami europejskimi" – stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
 
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy