Reklama

Kraj

Kumoch: przedstawiciele kancelarii Dudy i Zełenskiego omówili w Kijowie polsko-ukraińską współpracę

Aleksandra Rebelińska / PAP
Dodano: 16.05.2022
63334_16ma3
Share
Udostępnij
Przegląd polsko-ukraińskiej współpracy w czasie rosyjskiej agresji oraz omówienie projektów na przyszłość były głównymi celami poniedziałkowych konsultacji przedstawicieli Kancelarii prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie – przekazał PAP prezydencki minister Jakub Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej poinformował PAP, że w poniedziałek w Kijowie odbyły się konsultacje przedstawicieli Kancelarii prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Oprócz Kumocha, ze strony polskiej uczestniczyli w nich: szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki; ze strony ukraińskiej: szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak i wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.

"Dokonaliśmy przeglądu współpracy polsko-ukraińskiej w czasie rosyjskiej agresji i omówiliśmy kilka najpoważniejszych projektów na przyszłość" – podkreślił Kumoch. "Oba kraje bardzo wysoko oceniają swoje stosunki. Na Ukrainie panuje głębokie przekonanie, że Polska zrobiła wszystko, by wspierać ukraińską walkę przeciwko najeźdźcy" – dodał.

Ponadto ministrów Kumocha i Dworczyka przyjął prezydent Zełenski.

"Przekazałem mu prezent od Hanny Krall – ukraińskie tłumaczenie książki +Zdążyć przed panem Bogiem+ z bardzo osobistą dedykacją od autorki i wyjaśniłem, jak postrzegana jest przez Polaków walka Ukraińców" – relacjonował Kumoch.

"Porozmawialiśmy też o obecnej sytuacji, w szczególności o wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. Zapowiedziałem, że prezydent Andrzej Duda wraz z innymi przywódcami regionu będą się osobiście angażować na rzecz przełamania oporu niektórych państw zachodniej Europy" – zapewnił prezydencki minister.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy