Reklama

Kraj

Szefernaker o spotkaniu ministrów ds. uchodźców: przechodzimy do pomocy systemowej

Luiza Łuniewska / PAP
Dodano: 09.05.2022
63178_9ma8
Share
Udostępnij
Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że głównym tematem poniedziałkowego spotkania ministrów ds. uchodźców z 12 państw europejskich, jest przejście od pomocy doraźnej do pomocy systemowej i związane z tym wyzwania.

"Ministrowie zajmujący się pomocą dla uchodźców i różnego typu rozwiązaniami przyjeżdżają do Warszawy i będziemy dyskutować o rozwiązaniach systemowych. Bo odchodzimy już od tej części pomocy humanitarnej, doraźnej, żywnościowej do pomocy systemowej" – powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker na antenie Radia Plus. Dodał, że datą graniczną przejścia od jednego systemu pomocy do drugiego będzie 1 września. "I wszystkie państwa w regionie muszą być gotowe. Musimy wymienić doświadczenia jak działać na przyszłość" – powiedział wiceminister ds. uchodźców.

Uczestnikami konferencji są ministrowie z państw graniczących z Ukrainą, krajów Europy środkowo-wschodniej i tych, które w największym stopniu pomagają uchodźcom. Spodziewani są ministrowie z Rumunii, Węgier, Słowacji i Mołdawii oraz z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii i Czech.

Szefernaker powiedział też, że pomoc z UE na utrzymanie uchodźców jest niewystarczająca, a konkretnie zerowa. Jedyne, co proponuje Unia to przesunięcie środków z innych programów.

"Nie będziemy przesuwać z budowy dróg czy programów społecznych" – zadeklarował Szefernaker. Jego zdaniem jedynym rozwiązaniem jest obecnie szybkie zwołanie szczytu UE, by przywódcy mogli przegłosować nowy fundusz dla Ukrainy.

"Premier Mateusz Morawiecki złożył taki wniosek i mamy nadzieję, że ten szczyt odbędzie się jeszcze w maju" – powiedział wiceminister.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy