Reklama

Kraj

Warszawa: w archikatedrze msza św. za Ojczyznę z udziałem władz państwowych

Magdalena Gronek/PAP
Dodano: 03.05.2022
62988_42358090_42358086
Share
Udostępnij
Mszą św. w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się we wtorek obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W mszy św. uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałek Sejmu Elżbietą Witek.
Liturgii przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Koncelebruje ją m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
 
W eucharystii uczestniczą prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, członkowie rządu, w tym szef MON Mariusz Błaszczak.
 
We mszy biorą również udział delegacje służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, kombatanci, harcerze i mieszkańcy stolicy.
 
Po mszy na Zamku Królewskim prezydent Duda wręczy odznaczenia państwowe; w samo południe odbędą się uroczystości na pl. Zamkowym.
 
Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy