Reklama

Kraj

Premier Morawiecki: biało-czerwone barwy to duma wszystkich Polaków

Marcin Jabłoński / PAP
Dodano: 02.05.2022
62971_1maj5
Share
Udostępnij

Biało-czerwone barwy to duma wszystkich Polaków. Powinniśmy je chronić, eksponować i szanować – nie tylko dziś – w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale przez cały rok – napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na profilach w mediach społecznościowych podkreślił, że "zwłaszcza w tych trudnych czasach powinniśmy pamiętać, ilu naszych przodków poświęciło życie, żebyśmy mogli wywiesić polskie barwy narodowe".

"Warto przypomnieć, że nauka patriotyzmu i szacunku do nich zaczyna się od małego" – dodał Mateusz Morawiecki.

Swój wpis premier zakończył pytaniem: "Biało-czerwona już u nas wisi – a u Państwa?". Do wpisu dołączył zdjęcia domu, na którym zostały wywieszone dwie polskie flagi.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy