Reklama

Kraj

Zofiówka – ciała wszystkich górników zostały odnalezione, są transportowane na powierzchnię

Aleksander Główczewski, Anna Gumułka/PAP
Dodano: 26.04.2022
62819_42302361_42302337
Share
Udostępnij
Ciała pozostałych górników zaginionych w wypadku w kopalni Zofiówka zostały odnalezione, są transportowane na powierzchnię – poinformował we wtorek po południu dyrektor ds. pracy kopalni Zofiówka Marcin Gołębiowski.
Zaznaczył, że rodziny górników zostały powiadomione, a więcej informacji przekaże po godz. 21.
 
"Ponieważ nie wiemy, jakich pracowników transportujemy na powierzchnię, nie mamy ich zidentyfikowanych przekazuję państwu informacje, że siódmy i ósmy pracownik są już wydobyci spod urządzeń – spod wody" – powiedział. "Są transportowani do bazy" – dodał.
 
"Dziewiąty pracownik jest już również wydobywany i będziemy przystępowali do wydobycia dziesiątego pracownika" – mówił dyrektor dziennikarzom.
 
Zaznaczył, że sygnały lokalizacyjne odebrane z lamp górniczych okazały się prawdziwe.
 
"Wróciłem właśnie od rodzin. Niezwykłe trudny moment dla nas wszystkich" – powiedział.
 
"Więcej będę miał państwu do powiedzenia o godz. 21 jak mam nadzieję pierwsi pracownicy zostaną już wytransportowani na powierzchnię" – stwierdził.
 
Wcześniej przedstawiciele spółki poinformowali, że przed ratownikami była kolejna przeszkoda – zalewisko, które w nocy wypompowywano.
 
W sobotę ok. godz. 3.40 w chodniku robót przygotowawczych w pokładzie 412 na poziomie 900 metrów kopalni Zofiówka doszło do wstrząsu. W jego rejonie było 52 pracowników; 42 wyszło o własnych siłach. Wstrząsowi towarzyszył wypływ metanu, nie doszło jednak do zapalenia ani wybuchu tego gazu. Do zdarzenia doszło podczas drążenia wyrobiska i wiercenia długich otworów strzałowych. Grupę czterech z dziesięciu poszukiwanych górników znaleziono w sobotę wieczorem ok. 220 metrów od czoła przodka, nie dawali oznak życia, lekarz wkrótce potwierdził ich zgon. W poniedziałek rano ratownicy dotarli do dwóch kolejnych pracowników, także już nieżyjących.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy