Reklama

Kraj

Prezydent Andrzej Duda powołał Waldemara Budę na ministra rozwoju i technologii

Magdalena Jarco / PAP
Dodano: 08.04.2022
62214_8k2
Share
Udostępnij
W piątek prezydent Andrzej Duda powołał Waldemara Budę na ministra rozwoju i technologii. Nowy szef resortu rozwoju był dotąd wiceministrem funduszy i polityki regionalnej.

Waldemar Buda odebrał w piątek z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt powołania na stanowisko szefa resortu rozwoju.

"Gratuluję tej nominacji i dziękuję za jej przyjęcie" – powiedział prezydent.

Nowy minister rozwoju i technologii Waldemar Buda od listopada 2019 r. sprawował funkcję wiceministra funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej, od czerwca 2019 r., pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Od lipca 2019 r. Buda jest również pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.

Buda ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego – wskazano na stronach gov.pl. W latach 2007-2011 odbył aplikację radcowską. W 2011 roku uzyskał uprawnienia radcy prawnego i otworzył kancelarię radcowską. Od 2011 roku jako radca prawny pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – agencji płatniczej środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

"W 2015 działał w biurze pomocy prawnej kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy" – przekazano. Zwrócono uwagę, że w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Buda został wybrany na posła na Sejm RP. "Jako poseł zajął się zagadnieniami dotyczącymi praw lokatorów i ochroną praw spółdzielców" – poinformowano. Współtworzył także ustawę dotyczącą komorników sądowych oraz uczestniczył w pracach nad zmianami w Kodeksie Postępowania Cywilnego – dodano.

Buda jest żonaty, ma dwoje dzieci, jego pasją jest bieganie.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wręczył akt odwołania z funkcji ministra rozwoju i technologii Piotrowi Nowakowi. Dwa tygodnie wcześniej premier Mateusz Morawiecki poinformował o zdymisjonowaniu Nowaka. Wyjaśnił, że wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy z ministrem Nowakiem.

Piotr Nowak pełnił funkcję ministra rozwoju i technologii od października 2021 r. W latach 2015-2020 był wiceministrem finansów, a od stycznia 2021 doradcą szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy